Odkryto nowy wirus Alongshan - przenoszą go komary i kleszcze

31.05.2019
Aktualizacja: 17.06.2019 10:19
Kleszcze przenoszą wirus Alongshan

W północno-zachodnich Chinach odkryto nowy wirus, który nazwano Alongshan (od nazwy miejscowości, w której go po raz pierwszy rozpoznano). Prawdopodobnie roznoszą go kleszcze i komary. Zdaniem naukowców, może on być niebezpieczny dla człowieka. Wirus, jak i wywoływane przez niego objawy, opisano w "New England Journal of Medicine".

Wirus Alongshan należy do rodziny wirusów Flaviviridae, czyli tej samej, do której należą wirus kleszczowego zapalenia mózgu, wirus dengi, wirus Zachodniego Nilu czy wirus Zika. Jest on też blisko spokrewniony z wirusem Jingmen, odkrytym w 2014 r.

Osoby zarażone tym wirusem skarżyły się na ból głowy, zmęczenie, miały gorączkę, wysypkę.

Wirus Alongshan - skąd się wziął?

Pacjentem, który przyczynił się do odkrycia wirusa, był 42-letni rolnik z Alongshan. Zgłosił się do szpitala z gorączką, bólem głowy i nudnościami. Podczas rozmowy z lekarzami, przyznał, że został ugryziony przez kleszcze. Początkowo myślano, że pacjent zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu. Jednak testy tego nie potwierdziły. Dalsze badania wykazały, że pacjent został zainfekowany wirusem różniącym się genetycznie od innych znanych wirusów.
Po zidentyfikowaniu wirusa naukowcy zaczęli badać próbki krwi innych pacjentów, którzy odwiedzili ich szpital z podobnymi objawami. Okazało się, że aż 86 pacjentów (na 374 przebadanych) miało ten sam wirus. Co ciekawe, występował on tylko u dwóch grup zawodowych: rolników i pracowników leśnych.

W następnej kolejności przebadano występujące w okolicy kleszcze tajgowe (Ixodes persulcatus) i komary. Przypuszczenia naukowców potwierdziły się. Były one nosicielami wirusa Alongshan.

Czy wirus ma szansę rozprzestrzenić się też na inne rejonu. Autorzy badania nie wykluczają tego i przypominają, że wirus Jingmen, również przenoszony przez kleszcze, został pierwotnie znaleziony w Chinach, ale później również Ameryce Środkowej i Południowej.

Wirus Alongshan - leczenie

Wszyscy pacjenci, u których wykryto wirus zostali poddani leczeniu polegającym na połączeniu leku przeciwwirusowego i antybiotyku. U wszystkich objawy ustąpiły po około 6-8 dniach leczenia. Pacjenci spędzali średnio 10 do 14 dni w szpitalu. U żadnego z nich nie wystąpiły żadne komplikacje.

Źródło: livescience.com/ NEJM