Zamknij

Od dziś zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19 [nowe zalecenia]

03.01.2022 11:37
MAREK LASYK/REPORTER
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Od poniedziałku 3 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy związane ze schematem podania szczepionek przeciw COVID-19. Chodzi o tzw. schematy mieszane, czyli sytuację, gdy pacjent otrzymuje preparaty różnych firm. Jak to działa? Co się zmieni? WYJAŚNIAMY.

Ważna informacja dla osób, które chcą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Od 3 stycznia 2022 roku wchodzą w życie zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Zmiany te dotyczą mieszanych schematów dla szczepień przeciw COVID-19, tj. szczepień preparatami różnych firm. 

Zalecenia opracowano na podstawie nowego stanowiska Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), uwzględniając także stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Jaki preparat na drugie szczepienie?

Według nowych przepisów osobom po 18. roku życia, które przyjęły wcześniej tylko jedną dawkę szczepionki, rekomenduje się podanie tego samego preparatu. Czyli każdy, kto zaszczepił się preparatem firmy Moderna, Pfizer lub AstraZeneca ma dokończyć schemat szczepienia tą samą szczepionką.

Natomiast, jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, to jako drugą dawkę można podać inną dostępną szczepionkę mRNA lub szczepionkę AstraZeneki.

W przypadku schematów mieszanych rekomendowane jest szczepienie: po szczepionce wektorowej AstraZeneca należy podać szczepionkę mRNA  firm Pfizer lub Moderna, nie odwrotnie.

Jaki preparat na trzecie szczepienie?

W szczepieniu przypominającym (trzecia dawka w przypadku osób, które przyjęły dwudawkowe szczepionki i druga dawka w przypadku osób, które przyjęły jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson) Ministerstwo Zdrowia zaleca, by stosować następujące schematy:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA (Moderna lub Pfizer) lub preparatem AstraZeneca należy podać jako dawkę przypominającą szczepionkę mRNA w odstępie co najmniej pięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki,
  • po szczepieniu jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson należy podać taką sama jednodawkową szczepionkę lub szczepionkę mRNA w odstępie co najmniej dwóch miesięcy.

Warunkowo osobom po dwóch dawkach szczepionki mRNA (Moderna lub Pfizer) można podać w ramach dawki przypominającej preparat Johnson&Johnson z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia