Czas na dzieci trojga rodziców? Nowa metoda in vitro dostępna od 2017

Monika Piorun
01.12.2016 17:28
Czas na dzieci trojga rodziców? Nowa metoda in vitro dostępna od 2017

Brytyjskie pary obciążone wysokim ryzykiem chorób genetycznych od wiosny 2017 roku będą mogły korzystać z kontrowersyjnej metody leczenia zaburzeń mitochondrialnych. Czy czeka nas kolejny przełom w medycynie?

Niedawno na świat przyszedł pierwszy na świecie chłopczyk, którego część DNA pochodzi od innej osoby niż jego mama. Naukowcy zdążyli już nieco ochłonąć po historycznym przełomie, a władze niektórych państw zaczęły zastanawiać się nad tym, by dzieci trojga rodziców mogły się rodzić na zasadach podobnych do uczestnictwa w procedurze in vitro. Zmiany w tym zakresie jako pierwsza zadeklarowała Wielka Brytania.

Zobacz także

Państwowy Urząd do spraw Płodności i Embriologii (HFEA) zezwolił na to, by w przypadku wysokiego ryzyka chorób dziedzicznych, osoby starające się o przyjście na świat potomstwa, mogły skorzystać z materiału genetycznego pochodzącego od trzech osób (tzw. rodziców genetycznych).

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, którzy przodują w tej dziedzinie medycyny, przekonują, że chętni do skorzystania z tej metody, ustawiają się już do nich w kolejce, choć zaburzenia mitochondrialne zdarzają się rzadko - zazwyczaj raz na 4 tys. urodzeń.

25 kobiet rocznie w Wielkiej Brytanii będzie mogło urodzić dzieci trojga rodziców

Brytyjski Narodowy Fundusz Zdrowia zakłada, że będzie mógł leczyć w ten sposób około 25 kobiet rocznie. Terapia będzie polegała na zamianie mitochondrialnego DNA na zdrowy materiał genetyczny.

Pozwoli to na zapobieganie chorób genetycznych, w wyniku których może dojść do zaniku mięśni, ślepoty, niewydolności narządów lub niedorozwoju umysłowego.

Zobacz także

Urząd do spraw Płodności i Embriologii w Wielkiej Brytanii do połowy grudnia będzie pracował nad szczegółami dotyczącymi wniosków, które muszą składać przychodnie chcące zaoferować taką metodę leczenia pacjentom.

Pierwsza kobieta będzie mogła skorzystać z metody umożliwiającej przyjście na świat dziecka trojga rodziców, już w marcu lub kwietniu 2017 roku.

Zagłosuj

Czy uważasz, że pobieranie materiału genetycznego od osób trzecich w celu ograniczenia ryzyka rozwoju chorób dziedzicznych jest etyczne?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/BBC/The Independent/π