Zamknij

Od 18 stycznia najmłodsze dzieci wracają do szkół

11.01.2021 17:17
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Czy czekają nas nowe restrykcje? Czy obecne zasady będą przedłużone? Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki  Przemysław Czarnek przedstawili nowe decyzje związane z zasadami bezpieczeństwa w Polsce.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji prasowej, że widmo trzeciej fali koronawirusa jest bardzo realne, widać to po dzianiach rządów wielu państw.

Minister Niedzielski stwierdził jednak, że sytuacja epidemiczna po świętach jest stabilna - nie ma dużego obłożenia, nie ma drastycznego skoku zachorowań. 

Najmłodsze dzieci wracają do szkół

- Krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III- powiedział minister Niedzielski.

Od 18 stycznia dzieci z klas I-III wrócą do szkół.

Pozostałe restrykcje zostają bez zmian.

Szczepienia osób poza kolejnością

Kontrola NFZ w WUM w związku ze szczepieniami osób spoza grupy zero wykazała nieprawidłowości. Osoby spoza grupy zero były zgłaszane na liście jako niemedyczny personel szpitala, chociaż nie pracowali w szpitalu, były to osoby z zewnątrz.

Stwierdzono, że na 450 dawek blisko 200 osób nie było zatrudnionych w szpitalu, czyli nie należały do personelu szpitala - to blisko połowa z zaszczepionych osób. Mogą to być członkowie rodzin personelu medycznego lub pacjenci, ale ta liczba, zdaniem ministra zdrowia jest bardzo poważnym uchybieniem. 

Minister Niedzielski stwierdził, że doszło do złamania standardu etycznego i ewidentnego nadużycia władzy, ponieważ na szczepienie były zapraszane osoby, które zdaniem Niedzielskiego były znajomymi osób odpowiedzialnych za organizację szczepień w WUM.

Adam Niedzielski wezwał rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga do rezygnacji ze stanowiska. 

ZOBACZ: Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Ilu Polaków jest przed Tobą?