Dziś wyjątkowe zjawisko na niebie - obrączkowe zaćmienie słońca!

Monika Piorun
01.09.2016 10:51
Dziś wyjątkowe zjawisko na niebie - obrączkowe zaćmienie słońca!

Jeśli jesteście właśnie w centralnej części Afryki, na Madagaskarze, Oceanie Indyjskim lub na zachodnich krańcach Australii - spójrzcie w niebo, kiedy w Warszawie będzie mijać godzina 11. Wtedy najłatwiej będzie można dostrzec, jak księżyc zasłania słońce.

Zapaleńcy namiętnie obserwujący wyjątkowe zjawiska astronomiczne mają dziś okazję do obserwowania rzadkiego spektaklu na niebie.

Obrączkowe zaćmienie słońca - zwane także pierścieniowym - zachodzi wtedy, kiedy tarcza księżyca zasłoni część tarczy słonecznej, a my widzimy łunę w postaci jasnej, niedomkniętej obręczy.

Zdarza się to w momencie, kiedy księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Jego tarcza jest wtedy na tyle mała, że nie jest w stanie w całości zakryć słońca - tak jak w przypadku całkowitego zaćmienia.

Najwięcej szczęścia mają mieszkańcy Zatoki Gwinejskiej, Gabonu, Kongo, Zairu, Tanzanii, Mozambiku, Madagaskaru, zachodnich krańcach Australii oraz północnej części Antarktydy

Maksimum zjawiska przypadnie o godzinie 9:01 UTC (czasu uniwersalnego), kiedy w Polsce minie minuta po godzinie 11. Tarcza słońca zostanie w tedy przykryta w 98,7%. Potem efekt ten będzie się stopniowo zmniejszać, ale nadal będzie zauważalny.

 Zjawisko będzie widoczne jedynie na zaznaczonym obszarze:

path-760

Do obserwacji powinniśmy używać specjalnych okularów lub profesjonalnych teleskopów, by nie uszkodzić wzroku.

Przeczytaj: Koniec z okularami! Elektrostymulacja mózgu naprawia wzrok!

O obrączkowym zaćmieniu słońca opowiada Jane Huston-Jones z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie

  * (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zobaczcie najnowsze zdjęcia tego wyjątkowego zjawiska udostępnione w mediach społecznościowych!

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π