Zamknij

Obowiązek noszenia maseczek znów przedłużony. Opublikowano rozporządzenie

30.08.2022 10:30

Zgodnie z decyzją rządu, wiosną stan epidemii została przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Razem z dodatkowymi nakazami, m.in. noszeniem maseczki w aptekach i placówkach medycznych, miał obowiązywać do końca sierpnia 2022 r. Właśnie został przedłużony.

Nakaz noszenia maseczek przedłużony
fot. Schutterstock

Rząd przedłużył do 30 września obowiązujące od maja ograniczenia związane ze stanem zagrożenia epidemicznego, m.in. obowiązkowe maseczki. Zmienione rozporządzenie Rady Ministrów zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie 31 sierpnia.

Maseczki obowiązkowe, ale nie wszędzie

Zmiana terminu obowiązywania rozporządzenie oznacza, że nadal konieczne będzie zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, czyli w przychodniach i szpitalach, oraz w aptekach.

Zmienione rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego przewiduje ponadto m.in.:

  • przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących
  • wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.

Źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl