Zamknij

Obostrzenia covidowe w Polsce. Wrócą w niektórych województwach

04.08.2021 15:13
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Czy w Polsce zostaną przywrócone obostrzenia covidowe? Tak, ale pod jednym warunkiem. Minister zdrowia zapowiedział, że przekroczenie pewnej granicy nowych zakażeń koronawirusem spowoduje przywrócenie obostrzeń w niektórych województwach. Co warto wiedzieć?

- Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia — zapowiedział w środę 4 sierpnia szef MZ Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. "Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa" – dodał szef MZ.

Obostrzenia w tych regionach, gdzie zaszczepionych jest najmniej

"Tereny, gdzie jest niski poziom zaszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa" – dodał Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że obecnie najsłabsza wszczepialność jest na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Podlasiu i w Warmińsko-Mazurskiem, szczególnie na wschodnich krańcach tego regionu.

Jakie obostrzenia planuje rząd? Minister Niedzielski Pytany o rodzaj ewentualnych wprowadzanych obostrzeń, minister powiedział, że obejmą te same branże co w poprzednich lockdownach. Można zatem przypuszczać, że obostrzeniami mogą zostać objęte takie branże jak gastronomia, rozrywka, sport-rekreacja.

Czeka nas wzrost zakażeń koronawirusem?

- Z wielką uwagą przyglądamy się wskaźnikowi reprodukcji wirusa, czyli tzw. wskaźnikowi R, który pokazuje, ile osób jest zakażanych przez osobę chorą – powiedział podczas posiedzenia Senatu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- W tej chwili dla naszego kraju ten wskaźnik wynosi już ponad jeden – wyjaśnił Kraska.

Wiceminister poinformował, że na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o wartość wskaźnika R, plasuje się woj. podkarpackie – 1,36, na drugim – woj. warmińsko-mazurskie – 1,31, a następnie woj. małopolskie, woj. śląskie i woj. opolskie.

- Obserwujemy wzrost tego wskaźnika. Kolejnym etapem będą niestety wzrosty zakażeń także w tych województwach – dodał.

Źródło: PAP/Marta Rawicz, Sylwia Wieczeryńska