Zamknij

ONZ: W Korei Północnej brakuje leków. Co 5. dziecko jest niedożywione

Monika Piorun
12.07.2018 13:33

Piją zanieczyszczoną wodę, nie mają dostępu do podstawowych środków opatrunkowych i farmaceutyków. Dzieci w Korei Północnej nie mają łatwego życia. 20 proc. z nich stale cierpi z powodu głodu. Po kontroli wysokiej rangi przedstawiciela ONZ zbierane są fundusze na zaspokojenie podstawowych potrzeb zdrowotnych, żywieniowych i sanitarnych najmłodszych mieszkańców tego kraju.

ONZ, Korea Północna, niedożywienie, brak leków i głód wśród dzieci, pomoc humanitarna
fot. East News/Rex Features/No Byline

20 proc. koreańskich dzieci jest opóźnionych w rozwoju z powodu głodu

W Korei Północnej panuje tak dotkliwy brak leków, środków opatrunkowych oraz sprzętu medycznego, że nawet w szpitalu, który pozwolono odwiedzić zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej, okazało się, że tylko 40 na 140 pacjentów chorych na gruźlicę mogło liczyć na dostęp do niezbędnych im farmaceutyków. Nie lepiej wygląda sytuacja najmłodszych obywateli.

Wysokiej rangi przedstawiciel ONZ, który w ostatnim tygodniu przebywał z wizytą w tym reżimowym kraju, ogłosił, że rozwój co 5. dziecka w Korei Północnej jest opóźniony ze względu na niedożywienie. 50 proc. maluchów pochodzących z obszarów wiejskich nie ma dostępu do czystej wody. Brakuje im jedzenia oraz leków, które mogłyby poprawić ich stan zdrowia.

Głód, brak leków i zanieczyszczona woda – trudne życie w Korei Północnej

Choć podczas konferencji prasowej w Pjongjangu Mark Lowcock, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej, podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch dekad Korei Północnej udało się dokonać znacznego postępu, to jednak nadal pozostają tam „znaczące wyzwania humanitarne”. Mimo że odsetek dzieci gorzej rozwijających się ze względu na niedożywienie spadł do około 20 proc. (w 2011 roku wskaźnik ten wynosił 28 proc.), to jednak nadal co 5. maluch cierpi z powodu głodu.

Zbyt dużo jest też zanieczyszczonej wody, która jest przyczyną poważnych chorób i zagraża rozwojowi wielu dzieci – ostrzegał Mark Lowcock. Przedstawiciel ONZ zaznaczył też, że władze Korei Północnej „chętnie współpracują z agencjami pomocy humanitarnej i są otwarte na dodatkową pomoc humanitarną”, i są gotowe na „rozwiązywanie problemów humanitarnych niezależnie od dynamiki politycznej”.

Jak wygląda codzienne życie dzieci i młodzieży w Korei Północnej? Zabroniona jest nawet... jazda na wrotkach!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

ONZ ogłosiło, że chce zebrać około 111 mln dolarów, m.in. na umożliwienie dostępu do czystej wody dla około 6 mln mieszkańców Korei Północnej oraz na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb zdrowotnych, sanitarnych i żywieniowych. Jak dotąd udało się zgromadzić jedynie 10 proc. tej sumy. Głównie dzięki darowiznom rządów Szwecji, Szwajcarii i Kanady. 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Associated Press/The Independent

______

zdrowie.radiozet.pl/π