ONZ przyznaje się do spowodowania epidemii cholery na Haiti

Monika Piorun
24.08.2016 17:11
ONZ przyznaje się do spowodowania epidemii cholery na Haiti

Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznaje się, że do epidemii cholery, która wybuchła w 2010 roku po trzęsieniu ziemi na Haiti, przyczynili się stacjonujący nad brzegiem jednej z rzek członkowie misji pokojowej z Nepalu. To od nich pochodziły szczepy przecinkowca cholery, które przedostały się do wody. 

W Nepalu cholera jest chorobą endemiczną. Oznacza to, że jej zarazki utrzymują się przez długi czas wśród ludzi na określonym obszarze.

Pracujący w 2010 roku dla ONZ Nepalczycy przenieśli Gram-ujemne bakterie cholery do rzeki Meille, nad którą prowadzili misję pokojową po trzęsieniu ziemi w Haiti. Na wzrost ilości zachorowań miały też wpływ złe warunki sanitarne. Ścieki z latryn w obozach misji ONZ mogły przedostawać się bezpośrednio do wody pitnej.

Po trzęsieniu ziemi na Haiti skala zarażeń cholerą na świecie wzrosła aż o 85%, co nie miało miejsca od ponad 100 lat.

Farhan Haq - rzecznik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona poinformował w specjalnym oświadczeniu, że jego organizacja miała wpływ na rozwój tej choroby, która z Haiti przedostała się na Florydę, Wenezuelę, Meksyk, Dominikanę i Kubę. Wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych przez 6 lat odpierała oskarżenia o przyczynienie się do epidemii cholery na świecie.

Decyzja o oficjalnym przyznaniu się do winy może mieć związek z falą oskarżeń rodzin ofiar tej choroby, które złożyły pozew zbiorowy przeciwko ONZ. Organizacja uważa, że podczas niesienia pomocy należy jej się immunitet chroniący przed ewentualnymi negatywnymi skutkami udzielanych przez nich usług dla ludności cierpiącej z powodu klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych, zamachów terrorystycznych lub działań wojennych.

Zagłosuj

Czy ONZ powinien przysługiwać immunitet na branie odpowiedzialności za konsekwencje pomocy udzielanej ludziom?

Liczba głosów:

Objawy cholery:

  • biegunki
  • wymioty
  • kurcze mięśni
  • drgawki
  • odwodnienie
  • sucha, pomarszczona skóra
  • odczuwanie zimna
  • wyostrzenie rysów twarzy
  • zmiana tembru głosu

Cholera powoduje ostrą infekcję jelita cienkiego i doprowadza do silnego odwodnienia organizmu (zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej). Okres wylęgania bakterii przenoszącej zarazki cholery trwa zwykle od 2 do 7 dni.

Dbanie o higienę osobistą i częste mycie rąk ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozwojowi choroby, podobnie jak picie przegotowanej wody pochodzącej z przebadanych źródeł. Zarazki mogą przedostać się nawet z pokarmu, zwłaszcza jeśli przed ugotowaniem płuczemy do w nieprzegotowanej wodzie. Pacjentom może pomóc podanie roztworu chlorków sodu.

Choć na rynku jest już dostępna szczepionka przeciwko cholerze, to jednak jej działanie budzi sporo kontrowersji. W niektórych odmianach choroby jest ona zupełnie nieskuteczna, dlatego uważa się, że pomóc może jedynie osobom z problemami żołądkowymi i pacjentom cierpiącym na wrzody żołądka, który udają się w podróż do miejsc zagrożonych zarażeniem cholerą.

ONZ miało wpływ na epidemię cholery na Haiti, która przyczyniła się do śmierci ponad 10 tysięcy osób

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π