ONKOTAXI: darmowa taksówka dla pacjentów onkologicznych

04.05.2020 12:56
Taksówka dla chorych na raka
fot. shutterstock

W czasie pandemii koronawirusa tematem numer jeden jest COVID-19, a chorzy na inne choroby często zdani są na siebie. Chorzy na raka kontynuują leczenie w warunkach podwyższonego ryzyka, często dojeżdżają do szpitala autobusami, pociągami, podejmując ryzyko zakażenia wirusem. To właśnie dla nich powstała ONKOTAXI fundacji Alivia.

Pacjenci onkologiczni podczas immunoterapii, chemioterapii i radioterapii mają obniżoną odporność i znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na choroby wirusowe, również chorobę COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2.

Dlatego w czasie pandemii chorzy na raka powinni unikać niepotrzebnych kontaktów z ludźmi, skupisk ludzkich, miejsc zgromadzeń, w tym podróżowania środkami transportu publicznego. Niestety dla wielu chorych pociąg lub autobus są jedynym sposobem, by dotrzeć na leczenie do szpitala.

ONKOTAXI: darmowa taksówka dla chorych

Fundacja Alivia, przy wsparciu firm Bristol Myers Squibb i Janssen- Cilag Polska, w ramach akcji ONKOTAXI umożliwia pacjentom dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek.

Jak to działa? Każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny namstronie: https://www.alivia.org.pl/onkotaxi lub zadzwonić pod numer 22 100 51 60.

Chory otrzyma specjalny kod, który należy podać przy zamówieniu taksówki. Dzięki temu koszt przejazdu opłaci Fundacja Alivia. W ramach programu pacjenci onkologiczni będą mieli również możliwość zamówienia transportu leków z apteki.

Źródło: alivia.org.pl