„Rok w wyszukiwarce”, czyli o co pytali internauci doktora Google

Aleksandra Supryn
17.12.2015 12:52
„Rok w wyszukiwarce”, czyli o co pytali internauci doktora Google
fot. O co najczęściej pytali internauci w 2015 roku?

Jak co roku firma Google przygotowała zestawienie najczęściej zadawanych pytań, czyli „Rok w wyszukiwarce”. Wśród nich znalazły się również zapytania dotyczące zdrowia – chorób, leczenia oraz diety. Zobacz, o co pytaliśmy w 2015 roku.

„Doktor Google” to jeden z najpopularniejszych lekarzy większości Polaków. Ze statystyk wynika, że aż 40 proc. z nas woli wpisać swoje objawy do wyszukiwarki Google’a niż zapisać się na wizytę lekarską.

Specjalnie dla Was odpowiadamy więc na najbardziej nurtujące pytania zadawane w 2015 roku przez internautów.

Czy zapaleniem oskrzeli można się zarazić?

To dość trudne pytanie, ponieważ odpowiedź nie jest jednoznaczna.

To dlatego, że zapalenie oskrzeli należy traktować bardziej jak symptom niż chorobę. Pojawia się zazwyczaj jako komplikacja zapalenia górnych dróg oddechowych, które bez wątpienia są zaraźliwe. Jeśli złapiesz więc wirusa lub bakterię, która wywoła u Ciebie przeziębienie, w Twoim organizmie może rozwinąć się zapalenie oskrzeli.

Najbardziej narażone na nie są osoby palące, cierpiące na refluks przełykowy, przewlekłe zapalenie zatok czy alergię oskrzelowo-płucną.

Czy zapaleniem płuc można się zarazić?

Tak, zapalenie płuc jest zaraźliwe. Zazwyczaj powodują je infekcje bakteryjne, które mogą przenosić się drogą kropelkową. Czasem zdarzają się również wirusowe zapalenia płuc. Zarażenie się nimi jest jeszcze bardziej prawdopodobne i niemal błyskawiczne.

Pamiętaj jednak, że osoba chora na zapalenie płuc, która przestała już kaszleć – nie zaraża.  

Ile wody powinno się dziennie pić?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest takie proste, ponieważ zdania lekarzy i naukowców są podzielone.

Niektórzy mówią, że należy bezwzględnie pić codziennie 9 szklanek wody. Jednak, aby dokładnie wyliczyć ilość, należy podzielić masę ciała (wyrażoną w funtach) na pół. Otrzymana liczba to ilość wody, którą powinniśmy wypić w uncjach. Wynika z tego, że jeśli ważysz 120 funtów (ok. 60 kg) powinieneś pić 60 uncji wody, a więc ok. 2 litrów wody. Pamiętajmy jednak, że zapotrzebowanie na wodę staje się większe, gdy intensywnie ćwiczysz, jest bardzo gorąco lub kiedy jesteśmy chorzy lub w przypadku kobiety karmiącej piersią.

Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że takie wyliczenia są błędne i jest to mit. Zaznaczają również, że woda znajduje się też w warzywach, owocach i innych napojach. Dostarczasz ją więc również podczas posiłków i nie musisz wlewać w siebie na siłę kolejnych litrów.

Ile kalorii powinno się dziennie jeść?

Nie da się ustalić konkretnej liczby kalorii, która byłaby odpowiednia dla każdego. Przy dobieraniu diety należy wziąć pod uwagę płeć, wiek, stan zdrowia oraz aktywność fizyczną. Aby ustalić indywidualną, idealną ilość kalorii konieczna jest wizyta u dietetyka. Co więcej, większość z nich radzi swoim klientom, aby nie skupiali się na liczeniu każdej kalorii, ale na zbilansowanej, zdrowej diecie.

Ogólnie przyjmuje się jednak, że kobieta mająca około 1,7 m powinna jeść 1 400 kcal dziennie. Liczba ta może jednak wzrosnąć, gdy pani ta ćwiczy lub karmi piersią.

Co to jest toczeń?

Toczeń to choroba autoimmunologiczna, która polega na zaburzeniu pracy układu odpornościowego. Zamiast zwalczać choroby atakujące organizm, sam zaczyna go atakować.

Jest jedną z bardziej złośliwych chorób, którą bardzo trudno wykryć, ponieważ często mylona jest z reumatyzmem. Istnieją dwa rodzaje toczenia – toczeń skórny oraz toczeń układowy, który zaczyna atakować najważniejsze narządy wewnętrzne.

Dokładna przyczyna toczenia nie jest nadal znana. Lekarze twierdzą jednak, że może on zostać wywołany dużym narażeniem na promienie słoneczne, przewlekłą infekcją wirusową lub stosowaniem pewnych leków. Coraz częściej mówi się również, że ryzyko zachorowania na toczeń wzrasta u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Kiedy owuluję?

Owulacja to proces uwolnienia się dojrzałej komórki jajowej z jajników do jajowodów, gdzie może zostać ona zapłodniona przez spermę.

U kobiet, które mają regularną miesiączkę śledzenie cyklu nie jest trudne. Owulacja zaczyna się zazwyczaj około 2 tygodnie po ostatnim dniu okresu i trwa. Jeśli jednak okres nie jest regularny, bardzo pomocne będą domowe testy owulacyjne, które znajdziesz w każdej aptece.

Co to jest gluten?

W ostatnich miesiącach bardzo głośno zrobiło się o glutenie. Magazyny i media lansowały dietę bezglutenową, która miała działać cuda. Czym jednak jest gluten?

Gluten to mieszanka białek roślinnych ‒ gluteniny i gliadyny, która występuje w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, jęczmienia czy żyta.

Lekarze alarmują jednak, że dieta bezglutenowa nie jest dla wszystkich. Zrezygnować z niego powinny tylko osoby, które są na niego uczulone lub go nie tolerują. Osobom, które tego nie potrzebują i mają zdrowy układ trawienny dieta taka może zaszkodzić i spowodować problemy zdrowotne.

Jak długo trwa grypa?

Grypa zazwyczaj trwa od 7 do 10 dni. Jeśli pojawią się jednak komplikacje, czas choroby może się znacznie wydłużyć.

Jeśli chcesz szybko pozbyć się grypy leż w łóżku, pij dużo płynów, jedz produkty bogate w witaminę D i często myj ręce. 

___

ZdrowoBardzo / AS