Nowy wirus z Chin: trzecia ofiara śmiertelna, 139 NOWYCH zachorowań

20.01.2020 10:21
Nowy wirus z Chin: kolejne ofiary śmiertelne
fot. Shutterstock

Nowy wirus z Chin się rozprzestrzenia. Jest już ponad 130 zachorowań i kolejna ofiara śmiertelna. Brytyjscy eksperci szacują, że zachorować mogło ponad 1,5 tys. osób!

139 nowych przypadków zachorowań i trzy ofiary śmiertelne - to aktualny bilans związany z rozprzestrzenianiem się nowego wirusa z Chin. W ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokajała, że sytuacja jest pod kontrolą. Jednak wydaje się, że spod kontroli właśnie się wymyka.

Na początku stycznia 2020 roku w chińskim mieście Wuhan tajemniczy wirus wywołał epidemię zapalenia płuc u 41 osób. Jeden chory zmarł. Naukowcy rozpoznali nowy typ koronawirusa, którego nazwano 2019-nCoV.

13 stycznia Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego wirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan. Jeden przypadek odnotowano także w Korei Południowej.

Teraz okazuje się, że w Chinach odnotowano 139 nowych przypadków zachorowań. Brytyjscy eksperci szacują, że zarazić się mogło ponad 1,5 tys. osób! Władze USA wprowadziły wzmożone kontrole pasażerów na trzech głównych lotniskach: w San Francisco, Los Angeles i Nowym Jorku.

Epidemia prawdopodobnie związana jest z ekspozycją na wirusa na jednym z rynków owoców morza w Wuhan. Bazarek został zamknięty 1 stycznia. Wciąż nie ma doniesień na temat tego, żeby nowy wirus z Chin przenosił się pomiędzy ludźmi.

Nowy koronawirus to wirus z tej samej rodziny co SARS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 koronawirus zabił prawie 800 osób na całym świecie.

Źródło: bbc.com, skynews