Zamknij

Nowy wirus z Chin się rozprzestrzenia. Tym razem rozpoznano go w Japonii

16.01.2020 09:35

Nowy wirus z Chin, odpowiedzialny za epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei, dotarł do Japonii. Wczoraj pisaliśmy o tym, że wykryto go u turystki w Tajlandii. 

Nowy wirus z Chin wykryty w Japonii
fot. Shutterstock

Japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Chiny, rozpoznano nowy typ koronowirusa, odpowiedzialnego za epidemię zapalenia płuc w Wuhan w chińskiej prowincji Hubei.

Trzydziestoletni mieszkaniec okolic Tokio 3 stycznia, podczas pobytu w Chinach, dostał gorączki. Trzy dni później, po powrocie do Japonii, zgłosił się do lekarza. Po krótkiej hospitalizacji został wypisany do domu. Badania laboratoryjne potwierdziły nowy typ koronowirusa.

Przypominamy: na początku stycznia 2020 roku w chińskim mieście Wuhan tajemniczy wirus wywołał epidemię zapalenia płuc u 41 osób. Jeden chory zmarł. Naukowcy rozpoznali koronowirusa, którego nazwano 2019-nCoV.

13 stycznia Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego wirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie.

Wedle najnowszych ustaleń, epidemia prawdopodobnie związana jest z ekspozycją na wirusa na jednym z rynków owoców morza w Wuhan. Bazarek został zamknięty 1 stycznia.

"Na tym etapie nie zaobserwowano infekcji u pracowników służby zdrowia i nie ma wyraźnych dowodów na przenoszenie się wirusa z ludzi z ludzi" - uspokaja WHO, podkreślając, że cały czas monitoruje sytuację.

Źródło: www3.nhk.or.jp