Nowy wirus z Chin przenosi się MIĘDZY LUDŹMI. Sześć ofiar, 300 zarażonych

21.01.2020 11:58
Nowy wirus z Chin przenosi się między ludźmi
fot. Shutterstock

Nowy wirus z Chin przenosi się między ludźmi - potwierdza chińska Narodowa Komisja Zdrowia. WHO rozważa wprowadzenie stanu globalnego zagrożenia zdrowia publicznego.

Na początku stycznia 2020 roku w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei tajemniczy wirus wywołał epidemię zapalenia płuc u kilkudziesięciu osób. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

W połowie stycznia Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że nowego wirusa rozpoznano u 61-letniej turystki z Wuhan. Kobieta przybyła do Tajlandii z pięcioosobową rodziną, w 16-osobowej grupie. Kilka dni później japońskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirusa wykryto u mężczyzny, który na początku stycznia odwiedził Wuhan. Jeden przypadek zachorowania potwierdzono także w Korei Południowej.

Aktualny bilans to 6 ofiar śmiertelnych i blisko 300 zakażonych. Jeszcze wczoraj informowaliśmy, że nie ma globalnego zagrożenia epidemiologicznego. Dziś jest już pewne: nowy wirus z Chin może przenosić się między ludźmi. W ten sposób zaraziło się dwóch mieszkańców prowincji Guangdong oraz kilkunastu pracowników opieki medycznej w Wuhan. Chorzy przechodzą kwarantannę.

Brytyjscy eksperci szacują, że zachorowań może być ok. 1,5 tys. Nowy koronawirus to wirus z tej samej rodziny co SARS. Warto przypomnieć, że w latach 2002-2003 koronawirus zabił prawie 800 osób na całym świecie.

Decyzję dotyczącą kwestii wprowadzenia stanu globalnego zagrożenia zdrowia publicznego Światowa Organizacja Zdrowia ma podjąć jutro.

Zobacz takżeCzy chiński wirus zagraża Warszawie? Lotnisko Chopina monitoruje sytuację

Źródło: bbc.com, AFP