Zamknij

Nowy wirus z Chin dotarł do Tajlandii. WHO wydaje ostrzeżenie

15.01.2020 10:03

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała specjalny komunikat na temat nowego wirusa z Chin. Dowiedz się więcej. 

Nowy wirus z Chin dotarł do Tajlandii
fot. Shutterstock

Nowy typ koronowirusa (2019-nCoV), który spowodował 41 zachorowań na zapalenie płuc w chińskim mieście Wuhan, dotarł do Tajlandii - poinformowała Świata Organizacja Zdrowia w komunikacie wydanym 14 stycznia 2020 r.

13 stycznia 2020 r. Tajlandzkie Ministerstwo Zdrowia Publicznego (MoPH) poinformowało, że u 61-letniej turystki z Wuhan w chińskiej prowincji Hubei rozpoznano wirusa (2019-nCoV). 5 stycznia 2020 r. u kobiety wystąpiła gorączka z dreszczami, bólem gardła i bólem głowy. Trzy dni później Chinka odbyła bezpośredni lot do Tajlandii z Wuhan, wraz z pięcioma członkami rodziny, w grupie wycieczkowej złożonej z 16 osób. Turystkę zatrzymano na lotnisku Suvarnabhumi (BKK) w Tajlandii, po tym, jak system nadzoru termicznego na lotnisku wykazał podwyższoną temperaturę u pasażerki. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie.

Spośród 41 osób, które zachorowały na zapalenie płuc w Wuhan, jedna zmarła. Wedle najnowszych ustaleń, epidemia prawdopodobnie związana jest z ekspozycją na wirusa na jednym z rynków owoców morza w Wuhan. Bazarek został zamknięty 1 stycznia. "Na tym etapie nie zaobserwowano infekcji u pracowników służby zdrowia i nie ma wyraźnych dowodów na przenoszenie się wirusa z ludzi z ludzi" - uspokaja WHO, podkreślając, że cały czas monitoruje sytuację.

Źródło: who.int