Kobiety chore na raka podbijają nowojorski Tydzień Mody

Monika Piorun
13.02.2017 22:25
Kobiety chore na raka podbijają nowojorski Tydzień Mody
fot. Nowotwór to nie tabu. Chore na raka kobiety podbijają wybiegi mody

- Przeważnie mówi się tylko o tym, że na raka się umiera. Nie zastanawiamy się nad tym, jak żyć z chorobą, która staje się coraz bardziej powszechna - przekonuje Suzanne Lindley, założycielka organizacji Say Yes to Hope, której podopieczne cierpiące na różne rodzaje nowotworów wystąpiły na jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie mody.

 

Zobacz także

Każda kobieta może się czuć piękna - bez względu na to, czy jest zdrowa. Choć podczas poważnej choroby ostatnią rzeczą, o jakiej się myśli, to pokazywanie się na wybiegu i prezentowanie swojego obolałego ciała, to jednak zamiast pogrążać się w rozpaczy i niepotrzebnie się dołować, lepiej zająć się tym, co może skutecznie poprawić nam humor.

Włożenie sukni skrojonej na miarę przez najlepszych światowych projektantów, piękny makijaż i dobrze dobrana fryzura mogą zdziałać więcej niż długie godziny spędzone na psychoterapii i sprawić, że chore pacjentki choć na chwilę zapomną o cierpieniu.

Zmiany nowotworowe każdego dnia wykrywane są u tysięcy ludzi na całym świecie. Około 30 milionów ludzi musi żyć za świadomością, że zdiagnozowano u nich jakiś rodzaj raka.

Na szczęście rozwój współczesnej medycyny przyczynił się do tego, że wykrycie tej choroby na wczesnym etapie daje szansę na niemal całkowite wyleczenie. Pacjenci onkologiczni żyją coraz dłużej i coraz lepiej radzą sobie z normalnym funkcjonowaniem.

Moda łamie wszelkie bariery - także te zdrowotne

Zobacz także

W wielu krajach rak przestał być już tak drażliwą kwestią, jak jeszcze parę dekad temu, kiedy smutna diagnoza w wielu przypadkach oznaczała konieczność pogodzenia się ze śmiertelną chorobą, której nie można było pokonać.

Dziś odważne pacjentki nie wahają się pokazać, że taki "dyktator" jak nowotwór pozbawił je włosów i doprowadził do wyraźnych zmian sylwetki. Występijąc w roli modelek na Tygodniu Mody w Nowym Jorku - wydarzeniu sezonu dla wszystkich wielbicieli haute couture - mogą przełamać temat tabu, jakim dla wielu ludzi na świecie jest codzienne zmaganie się z rakiem.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

W Polsce jest już około 400 tys. obywateli, u których wykryto dowolny rodzaj nowotworu minimum 5 lat temu. Pacjenci onkologiczni stanowią coraz większą część naszego społeczństwa i żyją z rakiem zdecydowanie dłużej niż jeszcze kilka dekad temu.

_______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π