Nowa lista leków refundowanych: propozycje dla chorujących na raka i RZS

03.09.2019 10:31
Nowa lista refundacyjna
fot. Shutterstock

Od 1 września 2019 r. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Zyskali seniorzy, są też nowe propozycje dla pacjentów onkologicznych i chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Nowa lista refundacyjna weszła w życie 1 września 2019 r. Na uwagę zasługują propozycje dla pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi oraz dla chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów. Sprawdź, o jakie preparaty chodzi.

Nowe leki na liście refundacyjnej

Na wrześniowej liście refundacyjnej znalazł się długo oczekiwany lek stosowany w terapii zaawansowanej postaci raka piersi – Ibrance (palbociclib). Preparat podawany jest w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz z fulwestrantem. Nowością jest również lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi – Kisqali (rybocyklib), o którym ostatnio głośnio było w mediach po apelu chorującej na raka piersi dziennikarki Anny Puśleckiej. Są również dwa preparaty stosowane w stadium przedoperacyjnym leczenia raka piersi: Herceptin (trastuzumab) i Perjeta (pertuzumab).

Z nowych propozycji dla pacjentów onkologicznych jest jeszcze Xtandi (enzalutamid) – stosowany w leczeniu opornego na kastrację raka gruczołu krokowego u pacjentów, którzy do tej pory nie korzystali z chemioterapii.

Na wrześniowej liście leków refundowanych pojawiły się również dwa nowe preparaty dla chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): Olumiant (barycytynib) oraz Xeljanz (tofacytynib) – doustne leki z nowym mechanizmem leczenia.

Nowa lista leków refundowanych: leki dla seniorów i przewlekle chorych

Na zmianach w wykazie leków refundowanych zyskali seniorzy. Polacy po 75. roku życia otrzymają za darmo Trimbow – aerozol stosowany w terapii z umiarkowaną lub ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz Ezehron – stosowany w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej.

Z 931 złotych do 3,20 spadła cena Valcyte – leku stosowanego u dzieci po przeszczepach.

Tańsze leki przewidziano także dla pacjentów z cukrzycą, jaskrą oraz chorobą Alzheimera.

Nową listę refundacyjną zobaczyć można TUTAJ>>

Zobacz takżeRecepta na lek refundowany. Co musi zawierać?

Źródło: Ministerstwo Zdrowia