Nowa lista leków refundowanych. Dobre wieści dla chorych na SM

Monika Piorun
27.04.2017 14:45
Nowa lista leków refundowanych. Dobre wieści dla chorych na SM
fot. East News

Od 1 maja 2017 na liście leków refundowanych znajdzie się więcej leków dla seniorów (m.in. na nadciśnienie i niewydolność serca), chorobę Parkinsona oraz dwa preparaty niezbędne pacjentom przechodzącym chemioterapię. Najbardziej zadowoleni mogą być jednak chorzy na stwardnienie rozsiane, którzy zyskają dostęp do dwóch środków dających im szansę na poprawę jakości życia.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pacjentów chorych na SM oraz ich lekarzy udało się wreszcie dojść do porozumienia z Ministerstwem Zdrowia, które zdecydowało o wpisaniu na listę refundacyjną alemtuzumabu oraz teryflunomid.

Resort uwzględnił też rozszerzenie opcji terapeutycznych, z których mogą korzystać pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona o produkt leczniczy z substancją złożoną zawierającą lewodopę i karidopę. Osoby przechodzące chemioterapię będą zaś mogły uzyskać dostęp do preparatów zawierających pemetreksedum, przywrócono im też możliwość refundacji środków mających w składzie karboplatynę, stosowaną do leczenia raka płuc, nowotworów szyi i głowy, jajnika, szyjki macicy, jądra oraz siatkówczaka.

Pozytywne zmiany dla chorych na stwardnienie rozsiane

Do tej pory w Polsce istniała luka terapeutyczna wiążąca się z brakiem dostępu do leczenia pacjentów z ciężką, aktywną postacią stwardnienia rozsianego, u których leki I rzutu nie były skuteczne, a u których lekarz widział potrzebę podania takiego leczenia.

Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce może być kilkuset takich pacjentów i właśnie dla nich alemtuzumab może być jedyną skuteczną opcją terapeutyczną. Nowoczesne leki hamują proces utraty sprawności oraz spowalniają rozwój choroby u osób z aktywną, rzutowo-remisyjną postacią SM oraz dają szansę tym pacjentom na normalne funkcjonowanie.

- Im wcześniej włączymy lek o wysokiej skuteczności, tym większa szansa na odsunięcie w czasie postępu niepełnosprawności. Co warto podkreślić, nowoczesne leki, oprócz spowalniania rozwoju choroby, charakteryzują się również bardziej komfortową dla pacjentów drogą podawania. To przekłada się na zdecydowanie wyższą jakość życia chorych na stwardnienie rozsiane oraz mniejszą liczbę działań niepożądanych, którymi są uciążliwe efekty uboczne terapii – mówi prof. Jerzy Kotowicz, neurolog, wiceprzewodniczący Doradczej Komisji Medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR).

O wpisanie alemtuzumabu na listę leków refundowanych od dawna apelowali m.in. eksperci, lekarze oraz liczne organizacje pacjenckie, które kilkakrotnie zwracały się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wprowadzenie nowych terapii. Ich starania przyniosły pozytywny skutek.

Alemtuzumab już od kilku lat jest powszechnie dostępny dla chorych ze stwardnieniem rozsianym w większości krajów Unii Europejskiej - m.in. w Czechach, Słowacji, w Chorwacji czy na Węgrzech. Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, gdzie produkt ten podlega refundacji.

Na listę leków refundowanych wpisany został również teryflunomid.

- Zgodnie z danymi NFZ, w Polsce choruje na SM ok. 45 tys. pacjentów. W Europie jest to szósta co do wielkości populacja pacjentów ze stwardnieniem roz­sianym. Na tę chorobę kobiety zapadają ok. dwa razy częściej niż mężczyźni, a szczyt zachorowań przypada na wiek 20-40 lat. Ale zachorować mogą nawet dzieci lub osoby w wieku starszym, tzn. po 60 roku życia – mówi prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Leczenie SM będzie w Polsce łatwiejsze?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną. Jednak zastosowanie odpowiedniej terapii może znacznie zmniejszyć objawy choroby oraz kontrolować jej postępowanie. Odpowiednie monitorowanie postępu choroby pozwala opóźniać negatywne następstwa choroby. Najważniejsze jest właściwe oraz szybkie rozpoznanie choroby. Kolejnym elementem jest dobór odpowiedniego leku oraz niezwłoczne rozpoczęcie leczenia.

Muszę podkreślić widoczną zmianę w podejściu do potrzeb osób chorych na SM – mówi Tomasz Połeć, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Dziś nie słyszymy już z ust decydentów „czy leczyć chorych na SM”, ale co zrobić, żeby jak największa ich grupa mogła korzystać z refundacji przy, jak wiadomo, mocno ograniczonych środkach. Staliśmy się, myślę o organizacjach pozarządowych, swego rodzaju doradcami w poszukiwaniu rozwiązań, ale też w pokazywaniu potrzeb osób chorych. Mam nadzieję, że taka atmosfera będzie już normą. Najważniejsze jednak, że od 1 maja chorzy i lekarze otrzymają kolejny oręż w zmaganiach z SM - przekonuje Tomasz Połeć.

- Dziś możemy mówić o sukcesie wszystkich podmiotów pracujących na rzecz osób z SM. W tym momencie mamy w refundacji wszystkie leki dostępne w Europie. Oczywiście wiele jest jeszcze do zrobienia, ale kolejny krok milowy w leczeniu SM w Polsce mamy zrealizowany - wyjaśnia Malina Wieczorek, prezes Fundacji SM-Walcz o siebie.

Zobacz także

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π