Nowa lista leków refundowanych: Droższe leki dla dzieci po przeszczepach

Monika Piorun
28.06.2017 16:02
Nowa lista leków refundowanych: Droższe leki dla dzieci po przeszczepach
fot. Pixaby.com/CC0 Public Domain/East News

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło kolejne zmiany w wykazie leków refundowanych. Choć dodano do nich nowe leki m.in. na białaczkę i raka jelita grubego, to jednak najwięcej kontrowersji budzi wzrost cen preparatów w zawiesinie dla najmłodszych pacjentów, bez przyjmowania których organizm może odrzucić transplantację.

Jeszcze w marcu 2017 roku przeciwwirusowy Valcyte (walgancyklowir) niezbędny dla osób po przeszczepach kosztował 3,23 zł - tak jak większość tego typu środków. W maju podniesiono jego cenę do 1327 zł, co wzbudziło powszechne oburzenie pacjentów. Po zmianach na liście leków refundowanych, obowiązujących od 1 lipca 2017 roku, cena tego preparatu będzie jeszcze wyższa i trzeba będzie za niego zapłacić 1916 zł.

Dzięki uprzejmości jednej z firm farmaceutycznych, dzieciom, u których zdiagnozowano przeciwwskazania do przyjmowania tego leku w postaci tabletek lub kapsułek, szpitale będą mogły oferować bezpłatną zawiesinę.

Zrzut ekranu 2017-06-28 o 15.35.04 1
fot. mz.gov.pl

Niestety pozostali niepełnoletni pacjenci po przeszczepach za kluczowy dla ich zdrowia i życia preparat Valganciclovirum w postaci proszku do sporządzania leku doustnego będą musieli zapłacić ponad 666 zł. Jeszcze dwa miesiące temu jego cena wynosiła 558 zł a w marcu 2017 roku - 316 zł.

Rodzice maluchów po transplantacji, po raz kolejny są zbulwersowani takimi zmianami. Tłumaczą, że w przypadku najmłodszych pacjentów nawet najmniejsze różnice w dawkowaniu leków mogą doprowadzić do odrzucenia przeszczepionych organów. Dla nich takie działania mogą być kwestią życia lub śmierci. Oburzenia nie kryją też posłowie opozycji.

Tańsze leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się dodać do nowej listy leków refundowanych 85 leków. Wycofano z niej zaś 21 preparatów. Największe zmiany mają dotyczyć pacjentów uczestniczących w terapii zaawansowanej postaci nowotworu jelita grubego. Do wykazu zostanie też dodany nowy lek na białaczkę oraz preparaty na pęcherzycę.

Jak informuje na stronach internetowych resort zdrowia cena 8 preparatów należących do grupy leków przeciwnowotworowych i immunomodulujących będzie niższa:

Zrzut ekranu 2017-06-28 o 15.57.44
fot. mz.gov.pl

Skrócono też czas prowadzenia kalendarzyków dotyczących skuteczności leczenia (do 1 miesiąca) dla rodziców dzieci cierpiących na moczenie nocne. Wcześniej obowiązek ten wynosił 3 miesiące.

Zmiany w wykazie leków refundowanych mają obowiązywać od 1 lipca 2017 roku.

________

zdrowie.radiozet.pl/π