Zamknij

Nowa lista leków refundacyjnych na 2019 r. Sprawdź, jakie nowe leki znalazły się na liście

28.12.2018 10:48
Nowa lista leków refundacyjnych w 2019 r.
fot. Shuterstock

Leki dla chorych na raka płuca, białaczkę oraz rdzeniowy zanik mięśni znalazły się na styczniowej liście leków refundowanych opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Refundacja na te leki będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. 

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia wykaz leków refundacyjnych zacznie obowiązywać od wtorku, 1 stycznia. Do listy dodano 44 produkty, w tym:

  • 28 produktów leczniczych w ramach listy aptecznej,
  • 2 wyroby medyczne w ramach listy aptecznej,
  • 1 produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii,
  • 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych.

Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą m.in. pacjentów cierpiących na raka płuca. Na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" wchodzi Tecentriq (atezolizumab) i zostanie on udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy. Również lek Xalkori (crizotinibum) będzie dostępny dla szerszej grupy pacjentów – może być on podawany w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1.

Nową substancję dostaną także pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Na listę leków refundowanych został wpisany Wenetoklaks. Będzie on finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. To ważna zmiana, bo do tej pory pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową, u których przestawała działać dotychczasowa terapia, nie mieli dostępu do żadnej innej metody leczenia.

Na refundowane leki mogą liczyć również pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Spinraza (nusinersen) będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów cierpiących na tę chorobę. Szacuje się, że będzie to około 700 osób. Preparat ten jest jedynym zarejestrowanym lekiem stosowanym w terapii SMA – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci.

Nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla najmłodszych pacjentów. Została utrzymana refundacja dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej, również dzieci z wadami sercami ze zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS.

Pełną informację o liście leków refundowanych znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
----------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk