Oceń
Leki dla chorych na raka płuca, białaczkę oraz rdzeniowy zanik mięśni znalazły się na styczniowej liście leków refundowanych opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Refundacja na te leki będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia wykaz leków refundacyjnych zacznie obowiązywać od wtorku, 1 stycznia. Do listy dodano 44 produkty, w tym:
- 28 produktów leczniczych w ramach listy aptecznej,
- 2 wyroby medyczne w ramach listy aptecznej,
- 1 produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii,
- 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych.
Korzystne zmiany w poprawie dostępności do leczenia obejmą m.in. pacjentów cierpiących na raka płuca. Na listę refundacyjną w ramach istniejącego programu lekowego: "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" wchodzi Tecentriq (atezolizumab) i zostanie on udostępniony jako nowa opcja terapeutyczna dla pacjentów w drugiej linii leczenia raka płuca o typie płaskonabłonkowym oraz rakiem płuca o typie innym niż płaskonabłonkowy. Również lek Xalkori (crizotinibum) będzie dostępny dla szerszej grupy pacjentów – może być on podawany w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1.
Nową substancję dostaną także pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL). Na listę leków refundowanych został wpisany Wenetoklaks. Będzie on finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. To ważna zmiana, bo do tej pory pacjenci z przewlekłą białaczką limfocytową, u których przestawała działać dotychczasowa terapia, nie mieli dostępu do żadnej innej metody leczenia.
Na refundowane leki mogą liczyć również pacjenci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Spinraza (nusinersen) będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów cierpiących na tę chorobę. Szacuje się, że będzie to około 700 osób. Preparat ten jest jedynym zarejestrowanym lekiem stosowanym w terapii SMA – choroby genetycznej niszczącej mięśnie i nerwy, w konsekwencji prowadzącej do ciężkiej niepełnosprawności, a często do śmierci.
Nowa lista leków refundowanych zawiera zmiany korzystne dla najmłodszych pacjentów. Została utrzymana refundacja dla leku Diacomit, stosowanego przy ciężkiej dziecięcej padaczce lekoopornej, również dzieci z wadami sercami ze zmianami hemodynamicznymi będą miały zabezpieczony dostęp do profilaktyki zakażenia wirusem RS.
Pełną informację o liście leków refundowanych znajdziecie na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
----------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk
Oceń artykuł
