"Medycyna w sztuce" - wystawa, którą warto zobaczyć w Noc Muzeów

Monika Piorun
12.05.2016 15:33
"Medycyna w sztuce" - wystawa, którą warto zobaczyć w Noc Muzeów

Nie wiesz, na co się wybrać podczas najbliższej Nocy Muzeów? Polecamy wystawę Medycyna w sztuce w Centrum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Sztuka od zawsze stanowiła rodzaj terapii. Zarówno dla twórców, jak i jej odbiorców. Choroba i ból to doświadczenia ekstremalne, które pomagają przekraczać nasze wewnętrzne granice i blokady emocjonalne. Podobne odczucia towarzyszą przeżywaniu wrażeń artystycznych.

Tematem przewodnim, który ma największe znaczenie zarówno dla sztuki, jak i medycyny, jest człowiek. Obie dziedziny interpretują go jednak na różne sposoby, choć można między nimi znaleźć wiele podobieństw.

Artyści przypatrują się ludziom od zewnątrz, zwracając uwagę na na ich gesty, mimikę i emocje, z którymi nie zawsze łatwo sobie radzić. Lekarze penetrują organizm od środka, poświęcając najwięcej czasu na to, by wszystkie narządy działały prawidłowo.

Wirtuozi obu dziedzin - zarówno sztuki, jak i medycyny - są humanistami w pełnym tego słowa znaczeniu. Różnią ich tylko narzędzia, którymi starają się poprzez swoje prace pomóc ludzkości. Wycieczka drogą wyznaczoną przez tok ich myślenia może być fascynującą przygodą podczas odbywającej się w najbliższy weekend Nocy Muzeów 2016.

W Krakowie instytucje kultury i muzea będą otwarte w nocy z 13 na 14 maja. W Warszawie i pozostałych miastach, które biorą udział w tym wydarzeniu, placówki będą otwarte w sobotę 14.05 od godz. 18 do 3 w nocy.

Wystawa "Medycyna w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Wiecie już, co zwiedzać podczas Nocy Muzeów?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π