Nobel za rozwój badań nad sztucznymi mięśniami

Monika Piorun
05.10.2016 16:03
Nobel za rozwój badań nad sztucznymi mięśniami
fot. Nagroda Nobla z chemii 2016

Jean-Pierre Sauvage, Sir J. Fraser Stoddart oraz Bernard L. Feringa zostali uhonorowani tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii. Dzięki ich pracy udało się dokonać ogromnego postępu w nanotechnologii, a stworzone przez nich maszyny molekularne mogą zostać wykorzystane m.in. w medycynie.

Odkąd nauka przestała używać do opisu najmniejszych cząstek skali mikro, a przeszła na skalę nano - zmienił się także sposób patrzenia na ludzki organizm. Sztuczne elementy wplecione w nasze ciało dzięki wykorzystaniu nanotechnologii, mogą wielokrotnie zwiększyć nasze możliwości fizyczne.

Okazuje się, że włókna mięśniowe stworzone dzięki zastosowaniu węglowych nanorurek, potrafią być nawet kilkaset razy bardziej wytrzymałe od naturalnych mięśni w tym samym rozmiarze.

Ich sprawne funkcjonowanie jest uzależnione od zasilania. Najmniej efektywne są te, które do pracy wykorzystują ciepło. W puste przestrzenie pomiędzy nanorurkami umieszczana jest parafina, która pod wpływem wzrostu temperatury powoduje, że cała struktura staje się grubsza i krótsza. Lepsze efekty można uzyskać wykorzystując do ogrzewania substancje chemiczne.

Nanotechnologia w medycynie

Na tym etapie bezcenna okazuje się wiedza zdobyta za sprawą tegorocznych noblistów. Ich miniaturowe silniki działające w skali molekularnej mogą dokonać kolejnych przełomów w badaniach nad sztucznymi mięśniami, a nawet protezami.

Skorzystają z nich nie tylko osoby poszkodowane w wypadkach, które pod wpływem różnych czynników straciły kontrolę nad niektórymi partiami ciała, ale także m.in. niepełnosprawni. 

Jak mogą wyglądać mięśnie stworzone dzięki rozwojowi nanotechnologii?

Komitet Noblowski podczas ogłaszania nazwisk tegorocznych laureatów zaznaczył, że pierwszego przełomu naukowego jednemu z laureatów udało się dokonać już w 1983 roku.

Jean-Pierre Sauvage - 71-letni emerytowany profesor Uniwersytetu w Strasburgu oraz dyrektor Krajowego Centrum Badań Naukowych we Francji połączył wtedy w łańcuch dwie cząstki w kształcie pierścienia.

Kolejny z trójki noblistów -  sir J.F. Stoddart  - 74-letni profesor chemii z Northwestern University w Evanston w Illinois w USA - nawlekł tę strukturę na molekularną oś.

Ostatni z nagrodzonych w tym roku naukowców - Bernard L. Feringa w 1999 roku opracował tzw. "silniczek molekularny", czyli miniaturową maszynę działającą w skali molekularnej. Najmłodszy z tegorocznych noblistów z dziedziny chemii ma 65 lat i jest profesorem chemii organicznej na Uniwersytecie w Groningen w Holandii.

tw
fot. Twitter.com

Trzej naukowcy będą się musieli podzielić nagrodą w wysokości 8 mln koron szwedzkich, czyli około 850 tys. euro.

Zobacz ogłoszenie nazwisk laureatów Nagrody Nobla z chemii w 2016 roku:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π