Ważyła tylko 500 gramów. Chirurgom z Ostrowa udało się ją utarować

Monika Piorun
03.11.2017 11:12
Ważyła tylko 500 gramów. Chirurgom z Ostrowa udało się ją utarować
fot. pexels.com/CC0 Public Domain

Jeszcze kilka lat temu urodzona w 24. tygodniu ciąży dziewczynka nie miałaby szans na przetrwanie. Wcześniakom ważącym mniej niż 1000 gramów nie można było pomóc. Dzięki operacji udrożnienia jelita lekarzom ze szpitala im. Chałubińskiego w Ostrowie udało się jednak dokonać prawdziwego cudu.

Niezwykła operacja maleńkiej pacjentki

Urodzoną za wcześnie dziewczynkę od pierwszych dni życia umieszczono w specjalnie podgrzewanym inkubatorze hybrydowym na oddziale intensywnej terapii noworodka. Ze względu na niską wagę (zaledwie 500 gramów) konieczne było przeprowadzenie operacji resekcji części jelita w celu jego udrożnienia.

Wymagało to od lekarzy z ostrowskiego szpitala im. Tytusa Chałubińskiego specjalnych działań - dostosowania odpowiedniej temperatury, użycia mikronarzędzi oraz lup operacyjnych. Zabieg na szczęście przebiegł pomyślnie, choć mała pacjentka ma jeszcze wiele innych problemów pozachirurgicznych.

Jak wyjaśnia Witold Miaśkiewicz - ordynator oddziału chirurgii dziecięcej:

Skuteczność tej operacji jest potwierdzona tym, że wszystko już funkcjonuje, dziewczynka nawet przybiera na wadze, ale jeszcze daleko, żeby odtrąbić sukces, jeżeli chodzi o samego pacjenta. Mamy nadzieje, że wszystko dobrze się skończy.

Zoperowana dziewczynka przybiera już na wadze

Zdaniem eksperta medycyna cały czas przesuwa wiek, w którym można przeprowadzać operacje. 

- W 2016 roku zoperowaliśmy 600-gramowego wcześniaka, który niedługo kończy roczek i rozwija się prawidłowo - wyjaśnia Witold Miśkiewicz dodając, że:

Jeszcze kilka lat temu granicą przeżywalności dla wcześniaka było 1000 gramów. Poniżej tej wagi, mimo wykonywanych operacji, nie było możliwości, żeby utrzymać dziecko przy życiu. Natomiast nasza 500-gramowa dziewczynka rośnie, już waży ponad 800 gramów.

W Wielkopolsce są tylko dwa ośrodki trzeciego stopnia referencyjności neonatologicznej, w których przeprowadzane mogą być operacje wcześniaków z bardzo małą masą urodzeniową (poniżej 1500 gramów): w Ostrowie Wlkp. i Poznaniu.

W ostrowskim szpitalu rocznie przeprowadzanych jest do 30 operacji na noworodkach.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π