Urodziła bliźnięta w odstępie 11 tygodni

29.08.2019 11:04
Bliźnięta urodziły się 11 tygodni po sobie
fot. Shutterstock

Do tych nietypowych narodzin doszło w Kazachstanie. Kobieta z wadą macicy urodziła dwójkę dzieci w odstępie 11 tygodni. To niezwykle rzadki przypadek — szacuje się, że pojawia się raz na 50 milionów narodzin.

29-letnia Kazaszka urodziła bliźnięta w odstępie 11 tygodni — ta informacja obiegła media. Najpierw na świecie pojawiła się dziewczynka — Liya urodziła się 24 maja, w 25. tygodniu ciąży, ważyła 850 gramów. Kilka tygodni później narodził się jej brat Maxim (przyszedł na świat 9 sierpnia, w 36. tygodniu ciąży, ważył 2,9 kg).  

Takie narodziny należą do rzadkości — medycyna zna raptem kilka takich przypadków. Najczęściej bliźniaki rodzą się kilkanaście minut po sobie, maksymalnie kilka dnia. W tym jednak przypadku chodziło o 11 tygodni!

Kazachskie ministerstwo zdrowia wyjaśniło przyczynę  tego nietypowego porodu. Mama dzieci miała niezwykle rzadką wadę, czyli podwójną macicę (Uterus didelphys). Każde z dzieci rozwijało się we własnej macicy. W przypadku tego schorzenia przedwczesny poród jest bardzo częsty i dlatego jedno z dzieci – Liya – urodziło się w 25. tygodniu ciąży.

Bliźnięta rozwijają się prawidłowo pod czujnym okiem lekarzy i rodziców. Niedługo zostaną wypisane ze szpitala.

Kobiety, które mają tę rzadką wadę macicy, nawet o niej nie wiedzą. Czasami pojawiają się dolegliwości, takie jak bolesne miesiączkowanie czy dyspareunia.

Źródło: ScienceAlert.com