Zamknij

Niepokojący wzrost liczby pogryzionych przez psy. Co się dzieje?

20.01.2021 15:07
Pies
fot. Shutterstock

W ciągu ostatnich 20 lat potroiła się liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu pogryzienia przez psy - donoszą brytyjscy naukowcy.

Badanie przeprowadzone przez zespół uczonych z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazały trzykrotny wzrost liczby dorosłych pacjentów przyjętych do szpitala z powodu pogryzienia przez psy. Dane dotyczą pacjentów hospitalizowanych w Anglii w latach 1998-2018.

Pies pogryzł właściciela

We wszystkich grupach wiekowych roczne wskaźniki przyjęć do szpitali wzrosły z 6 do 15 na 100 000 dorosłych osób. Co ciekawe, dzieci w wieku do 14 lat stanowiły około 25% ofiar, ale współczynnik zapadalności wśród dzieci pozostał względnie stabilny (średnio 14 przyjęć na 100 000 osób rocznie). Największy wzrost odnotowano w przypadku kobiet w wieku 35-64 lata.

Wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu pogryzienia przez psy przełożył się na wzrost kosztów opieki zdrowotnej dla NHS, ze szczytem w roku finansowym 2017/2018. Koszty opieki nad pacjentami pogryzionymi w Anglii oszacowano na 71 milionów funtów (25,1 miliona funtów na przyjęcia do szpitala i 45,7 miliona funtów na wizyty na ostrym dyżurze).

- Nasze badanie przedstawia tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ obejmuje tylko obrażenia na tyle poważne, że wymagały przyjęcia do szpitala - zauważył główny autor raportu dr John Tulloch z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Uczeni podkreślają, że potrzebne są kolejne prace na ten temat, żeby zdefiniować, co powoduje wzrost liczby pogryzień przez psy wśród dorosłych i opracować odpowiednie strategie zapobiegawcze.

Źródło: liverpool.ac.uk