Niepełnosprawni nie chcą być bezrobotni, ale trudniej im dostać pracę

Monika Piorun
27.09.2016 16:26
Niepełnosprawni nie chcą być bezrobotni, ale trudniej im dostać pracę
fot. Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy

Fundacja Aktywizacja rozpoczęła zbiórkę pieniędzy pt. "Dają radę dzięki Twojemu wsparciu", która zachęca firmy do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Każda osoba poszukująca pracy zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko znaleźć jest stałe zatrudnienie. Na każdą ofertę pracodawcy otrzymują setki, a nawet tysiące odpowiedzi od kandydatów gotowych zdobić wszystko, by otrzymać wymarzone stanowisko. Niestety nie zawsze o tym, czy uda się nam pokonać konkurentów decydują nasze zdolności, kompetencje i wykształcenie. W przypadku niepełnosprawnych sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana.

Pewnie większości z nas wydaje się, że we współczesnym świecie nikt nie powinien mieć już problemu z uprzedzeniami w stosunku do osób, które na co dzień poruszają się na wózkach, niedowidzą, niedosłyszą lub ich ciało ma inne ograniczenia uniemożliwiające im uczestniczenie w życiu społecznym na podobnych zasadach, jak inni ludzie.

Niepełnosprawni... pracodawcy

Niestety mimo wielu akcji i kampanii rzeczywistość jest zupełnie inna. Choć dzięki działaniom współfinansowanym przez Unię Europejską udało się dostosować wiele miejsc pracy do zatrudniania bezrobotnych niepełnosprawnych, jednak na co dzień większość firm zwyczajnie boi się przyjmować niepełnosprawnych pracowników.

Kwestię problemu z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych odważyła się podnieść Iwona Cichosz - nasza niesłysząca rodaczka, której udało się w tym roku wywalczyć tytuł Miss Świata Głuchych.

Mimo wykształcenia i niesamowitej urody pracodawcy byli w stosunku do niej bardzo podejrzliwi i zwyczajnie obawiali się zatrudnić takiej osoby, jak ona. Choć wiele razy byłaby w stanie podjąć pracę zdalną, pracodawcy nie decydowali się ostatecznie na współpracę z osobą, która porozumiewa się za pomocą języka migowego.

PrzeczytajPolka została Miss Świata Głuchych. Teraz powstanie o niej film!

Zrzut ekranu 2016-09-27 o 15.02.11

Fundacja Aktywizacja po raz kolejny postanowiła pomóc rozwiązać ten problem. Dzięki współpracy z doradcami zawodowymi i szkoleń przygotowujących niepełnosprawnych do zdobycia kwalifikacji do obsługi programów biurowych dla księgowych lub kadrowych można zatrudnić dokładnie 1820 niepełnosprawnych osób. Potrzeba jednak na to - jak udało się ustalić jej wolontariuszom - 50 tys. zł. Do 4 listopada na stronie www.dajarade.org będzie trwała zbiórka pieniędzy na ten cel.

Niepełnosprawni DAJĄ RADĘ!

Zagłosuj

Czy zdecydowałbyś się zatrudnić osobę niepełnosprawną?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π