Zamknij

Niemowlę połknęło żrący środek do WC. Cudem uniknęło śmierci

01.12.2021 11:22
Niemowlę połknęło żrący środek do WC. Cudem uniknęło śmierci
fot. EastNews

Policjanci z Czerska i Chojnic pomogli matce, której 9-miesięczny synek połknął środek do czyszczenia WC. Dziecko w ostatniej chwili otrzymało pomoc i udało się uniknąć tragedii. 

W poniedziałek około godziny 14.30 policjant jadący radiowozem z Czerska został zatrzymany przez zrozpaczoną kobietę. Okazało się, że jej 9-miesięczne dziecko połknęło środek zawierający trującą substancję – żelowy krążek do toalet. Kobieta poprosiła policjantów o pomoc w dotarciu do oddalonego o kilka kilometrów szpitala.

Skoordynowana akcja policji

– Podbiegła do radiowozu i prosiła o pomoc w szybkim pilotażu 9-miesięcznego dziecka do szpitala, które, jak się okazało, połknęło żelowy krążek do WC. Z uwagi na to, że w żelu znajduje się substancja żrąca, niezbędna była natychmiastowa pomoc medyczna. Dzięki skoordynowanym działaniom funkcjonariuszy chłopiec otrzymał natychmiastową pomoc specjalistów – poinformowała pomorska policja.

Policjant, po sprawdzeniu, że dziecko się nie dławi, zdecydował o udzieleniu asysty w przejeździe na szpitalny oddział ratunkowy. Powiadomił o eskorcie z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi dyżurnego chojnickiej policji, która przejęła ją na ul. Tucholskiej, by zapewnić kobiecie i jej dziecku szybki dojazd do szpitala przez zakorkowane Chojnice.

Co robić, gdy dziecko połknie detergent?

Chemia gospodarcza to przyczyna 1/4 wszystkich przypadków zatruć u dzieci. Zatrucie chemicznymi środkami czyszczącymi to sytuacja zagrożenia życia, dlatego najważniejsza jest szybka reakcja. Jeżeli wiemy, że dziecko połknęło (lub polizało) detergent, należy natychmiast zadzwonić na pogotowie. Podczas oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia rodzice powinni uważnie obserwować dziecko. Nie należy podawać dziecku napojów, które spowodują wymioty, ponieważ w przypadku substancji żrących może się to skończyć ponownym oparzeniem i uszkodzeniem układu pokarmowego. Po przyjeździe karetki należy przekazać medykom opakowanie detergentu, którym zatruło się dziecko, co przyspieszy działania lekarzy.

Źródło: PAP