Zamknij

Niemieckie MZ: "Letnia fala koronawirusa stała się rzeczywistością"

15.06.2022 13:33
Epidemia koronawirusa
fot. AP/Associated Press/East News

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech znowu rośnie, a niemieckie MZ mówi już o "letniej fali koronawirusa". O "niepokojącej" sytuacji mówią też Holendrzy, którzy zmagają się z ponad 60% wzrostem nowych infekcji. 

Minister zdrowia Niemiec Karl  Lauterbach w środę gazecie "Rheinische Post", że "Zapowiadana letnia fala koronawirusa stała się niestety rzeczywistością". Siedmiodniowa liczba nowych zakażeń koronawirusem na 100 000 mieszkańców rośnie od kilku dni. Według Instytutu im. Roberta Kocha, z poniedziałku na wtorek wartość ta wzrosła z 331,8 do 447,3. Z tego powodu minister zaleca czwarte szczepienie, zwłaszcza dla osób starszych.

- Ponieważ obecny wariant wirusa jest bardzo łatwo przenoszony, zdecydowanie zalecam, aby osoby starsze i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami, zaszczepiły się ponownie. Niekoniecznie zapobiega to zakażeniu, ale zapobiega ciężkim przebiegom choroby — powiedział szef niemieckiego MZ.

O nowej fali koronawirusa informuje też holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). 

Z informacji instytutu wynika, że liczba zakażeń rośnie od dwóch tygodni i obecna dynamika infekcji jest "niepokojąca". W tym tygodniu aż o 64 proc. wzrosła liczba nowych infekcji koronawirusem.

- Jak wysoka będzie ta fala i jak długo potrwa, będziemy mogli dopiero ocenić po liczbie przyjęć do szpitala – powiedziała portalowi NOS epidemiolog z RIVM Susan van den Hof. Podkreśliła, że prawdopodobieństwo poważnego zachorowania jest mniejsze, częściowo z powodu szczepień i wcześniejszych infekcji.

Specjalistka ostrzega, by zachować ostrożność i w przypadku nawet najmniejszych dolegliwości zostać w domu i poddać się testowi na obecność wirusa.

Źródło: PAP/Berenika Lemańczyk/Andrzej Pawluszek