Niemcy: 2,5 tys. euro kary dla rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci

Monika Piorun
02.06.2017 12:01
Niemcy: 2,5 tys. euro kary dla rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci
fot. VOISIN/East News

Jak Niemcy walczą z osobami przeciwnymi szczepieniu maluchów? Do walki ze wzrastającą liczbą przypadków uchylania się od tej czynności zostaną zaangażowane przedszkola a na rodziców zostaną nałożone wysokie kary pieniężne.

Niemiecki parlament zwiększył presję na rodziców przeciwnych szczepieniu dzieci. Przyjęta przez Bundestag w nocy z czwartku na piątek ustawa zobowiązuje przedszkola do informowania władz o przypadkach odmowy przez rodziców udziału w spotkaniu informacyjnym z lekarzem.

Konsultacje, podczas których lekarz domowy lub pediatra informuje o skutkach odmowy szczepień, są od dwóch lat obowiązkowe, jednak przedszkola nie były dotychczas zobowiązane do informowania ministerstwa zdrowia o przypadkach odmowy ze strony rodziców.

Rodzice, którzy uporczywie odmawiają udziału w konsultacjach, muszą się liczyć z grzywną w wysokości 2 500 euro.

Wszystko przez wzrost zachorowań na odrę w Europie

Niemieckie media informują o wzrastającej w tym roku liczbie zachorowań na odrę. W zeszłym miesiącu na tę zakaźną chorobę zmarła 37-letnia kobieta. Liczba zachorowań na odrę podlega dużym wahaniom: w 2015 roku odnotowano blisko 2,5 tys. przypadków, w tym trzy śmiertelne, a w zeszłym roku - tylko 325.

Z ankiety przeprowadzonej przez Federalny Urząd Informacji Zdrowotnej wynika, że szczepieniu dzieci sprzeciwia się ze względów ideologicznych 2-4 proc. ludności Niemiec. Znacznie wyższy jest odsetek osób podchodzących do szczepień sceptycznie lub po prostu zapominających o nich.

Pierwszym szczepieniem przeciwko odrze objętych jest w Niemczech ok. 98 proc. dzieci. Drugie szczepienie, dokonywane w późniejszym wieku, obejmuje znacznie mniej dzieci.

Niemiecki rząd nie zamierza wprowadzać obowiązku szczepień, jak ma to miejsce we Włoszech.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że na rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci, powinny być nakładane kary finansowe?

Liczba głosów:

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π