Niemcy legalizują medyczną marihuanę dla ciężko chorych pacjentów

Monika Piorun
17.01.2017 12:07
Niemcy legalizują medyczną marihuanę dla ciężko chorych pacjentów
fot. Niemcy legalizują medyczną marihuanę

Niemiecka komisarz do spraw polityki narkotykowej i uzależnień Marlene Mortler ogłosiła, że 19 stycznia 2017 roku zostanie podpisana ustawa umożliwiająca dostęp do leczniczej marihuany dla przewlekle chorych osób. Preparat będzie dostępny wyłącznie na receptę.

Już kilka miesięcy temu niemieckie Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że od 2017 roku ułatwi pacjentom dostęp do medycznej marihuany, która do tej pory mogła być stosowana jako lek tylko w wyjątkowych przypadkach, po uzyskaniu zgody na jej import z zagranicy od Federalnego Biura Punktów Leczniczych. 

Zobacz także

Nasi zachodni sąsiedzi uznali jednak, że zamiast liberalizować prawo regulujące posiadanie narkotyków (co mogłoby niepotrzebnie doprowadzić do zwiększenia popytu), lepiej oddać władzę w tej kwestii lekarzom.

To oni mają decydować o tym, kto i w jakiej ilości powinien zażywać medyczną marihuanę. Standardowe dawki mają wynosić około 100 g miesięcznie, ale nie określono górnej granicy przydziału na pojedynczą osobę. 

Ile kosztuje leczenie marihuaną?

Koszty miesięcznej terapii medyczną marihuaną wynoszą do około 1800 euro na jednego pacjenta. Średnia cena za gram konopi potrzebnych dla chorych waha się na poziomie około 18 euro za gram.

Zobacz także

Najciężej chorzy pacjenci otrzymają darmowy dostęp do niezbędnych im preparatów w ramach refundacji z ubezpieczenia zdrowotnego. Leki będą mogły być transportowane i spożywane w dowolnym miejscu na terenie całej Unii Europejskiej.

Do lekarza po receptę na marihuanę

Federalne Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że środki na bazie konopi będą dostępne w aptekach i wydawane przez farmaceutów na receptę.

Ze względu na to, że wyprodukowane przez firmy farmaceutyczne leki będą miały stałą zawartość kannabinoidów, porzucono pomysł na to, by umożliwić pacjentom własne uprawy. Zdaniem niemieckich polityków odpowiednim dobraniem dawek leczniczej marihuany powinni się zająć lekarze, by chorzy nie mieli przyjmowali zbyt małych lub przesadnych ilości potrzebnego im preparatu.

Zagłosuj

Co sądzisz o legalizacji medycznej marihuany w Niemczech?

Liczba głosów:

Zobacz także

A co na to polskie władze?

Po śmierci Tomasza Kality, byłego rzecznika SLD, który wczoraj zmarł po trudnej walce ze złośliwym guzem mózgu, a ostatnie miesiące poświęcił walce o wprowadzenie leczniczej marihuany, wielu polityków opozycji apelowało do rządzącej partii, by zajęła się tzw. ustawą Kality.

Rzecznik PiS - Beata Mazurek - poinformowała Radio ZET, że:

My jako Prawo i Sprawiedliwość opowiadamy się za tym,

aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach.

Sejmowej Komisji Zdrowia nie udało się dojść do ostatecznego porozumienia w tej sprawie, mimo że do końca 2016 miała zakończyć prace nad ostatecznym projektem. Zareagował na to nawet Rzecznik Praw Obywatelskich, który ponaglił posłów i zwrócił im uwagę na potrzebę uregulowania kwestii dostępu polskich pacjentów do marihuany medycznej.

Zrzut ekranu 2017-01-17 o 12.04.29
Zrzut ekranu 2017-01-17 o 12.05.05

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAI Interpress/π