Zamknij

Niedzielski o zgonach po szczepieniu przeciwko COVID-19: nie mają powiązania

08.06.2021 16:14
Niedzielski o zgonach po szczepieniu przeciwko COVID-19: nie mają powiązania
fot. LILLIAN SUWANRUMPHA/AFP/East News

Przypadki, w których jest podejrzenie, że szczepienie przeciwko COVID-19 mogło spowodować zgon, są weryfikowane w postępowaniu prokuratorskim i podczas sekcji zwłok – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał: – Żadne z prowadzonych postępowań nie wskazało bezpośredniego powiązania pomiędzy szczepieniami a zgonem.

– W tej chwili mamy w kraju odnotowanych 80 zgonów powiązanych ze szczepieniami. Ale podkreślam: nie są to zgony wywołane szczepieniami, tylko pewną koincydencją. Część z tych zgonów, gdy jest podejrzenie bezpośredniej przyczynowości, jest weryfikowana, poprzez postępowania prokuratorskie i sekcje zwłok. Żadne z prowadzonych postępowań nie wskazało na bezpośrednie powiązanie szczepienia ze zgonem – powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o możliwość zaprezentowania analizy dotyczącej niepożądanych skutków szczepionek przeciwko COVID-19.

Minister odniósł się do ruchów antyszczepionkowych i rozpowszechnianych przez nie informacji (w wielu przypadkach nieprawdziwych) na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jego zdaniem ruchy te bazują na emocjach, a nie na obiektywnej wiedzy.

– Każdy może te informacje (dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych – przypisek redakcyjny) przeanalizować. My te najcięższe przypadki analizujemy, i do tej pory nie mamy żadnego potwierdzenia przyczynowości – podkreślił minister Niedzielski i dodał, że jedna ze szczepionek może zwiększać ryzyko pojawienia się zatoru, ale jest to powiązane ściśle z wiekiem oraz płcią.

– To weszło do charakterystyki produktu leczniczego AstraZeneki – pewna rekomendacja, że jest zwiększone ryzyko, jeżeli ktoś miał epizody związane z zatorami, i jeszcze jest kobietą w określonym wieku. To były obszary ryzyka. Ale to nie oznacza, że szczepienie w tej grupie nie ma racji bytu, tylko wymaga pewnej indywidualnej diagnozy – wyjaśnił szef resortu zdrowia. Podkreślił, że w formularzu kwalifikacyjnym na szczepienie przeciwko COVID-19 znalazły się odpowiednie pytania, pozwalające łatwo zidentyfikować ryzyko, które ostatecznie jest oceniane przez lekarza podczas badania kwalifikującego do szczepienia.

W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęto 27 grudnia 2020 r. Do tej pory wykonano 22 340 624 szczepień (dane z 8 czerwca 2021 r.). W pełni zaszczepionych jest ponad 8 368 827 osób. Do tej pory zgłoszono jedynie 10 300 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dopuszczone szczepionki przeciwko COVID-19 to preparaty firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca (dwudawkowe), a także Johnson & Johnson (jednodawkowa).

Źródło: PAP