Nieczytelna recepta? Apteki nie będą mogły jej już zrealizować!

Monika Piorun
27.10.2016 15:48
Nieczytelna recepta? Apteki nie będą mogły jej już zrealizować!
fot. Recepta

Narodowy Fundusz Zdrowia po kontroli ponad 200 aptek ostrzega, że farmaceuci nie mają prawa wydawania leków na podstawie druków, których się nie da odczytać.

O tym, że lekarze piszą jak kura pazurem krążą już legendy. Niestety każdego dnia muszą je odczytywać pracownicy aptek i mają z tym niemały problem. Specjaliści nie tylko wystawiają niewyraźnie zapisane recepty, ale też nie uzupełniają danych pacjentów lub robią to nieprawidłowo, ale też posługują się skrótami, które można błędnie zinterpretować.

Najczęściej wynika to z pośpiechu i nieprzywiązywania wagi do szczegółów, ale drobne niedopatrzenie może odbić się na pacjentach. Jeśli nie będą mogli kupić leków z powodu niewyraźnie zapisanej recepty, pozostanie im tylko kolejna wizyta u lekarza lub długie kolejki.

Po przeprowadzeniu 224 postępowań kontrolnych w aptekach urzędnicy wojewódzkich oddziałów NFZ aż w 96 przypadkach wystawili negatywne oceny aptekom, które realizowały nieczytelne recepty, 97 placówkom udowodniono uchybienia i zalecono poprawę. 

Pismo lekarskie

czcionka
fot. fishki.pl

Naczelna Izba Lekarska nie zgadza się jednak w tej sprawie z zastrzeżeniami NFZ i broni farmaceutów stosujących się do obowiązującego rozporządzenia w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2012 r. poz. 260). Według nich osoby wydające pacjentom leki w aptekach od lat doskonale orientują się w tym, co sprzedają chorym. Potrafią prawidłowo odczytać nawet najbardziej koślawe pismo lekarskie i błędy zdarzają się im niezwykle rzadko.

Z tego powodu nie powinno ich w ogóle interesować, czy urzędnik kontrolujący ich placówkę będzie miał wystarczające kompetencje do tego, by potrafić zrozumieć tekst, który dla farmaceutów jest oczywisty. Nadmiar biurokracji i niepotrzebnego formalizmu szkodzi głównie pacjentom, którzy muszą wracać się po kolejny - bardziej czytelny kwitek od specjalisty.

Recepty na cenzurowanym

Niestety najbliższe miesiące mogą okazać się bardzo trudne zarówno dla farmaceutów, jak i pacjentów. Zdaniem prawników konsekwencjami za błędy przy wydawaniu leków na receptę Narodowy Fundusz Zdrowia może obciążyć konkretne apteki.

W skrajnych przypadkach możliwe jest nawet odebranie zezwolenia na prowadzenie tego typu placówki. W interesie osób sprzedającym nam leki nie będzie więc wydawanie nam farmaceutyków, na refundację których nie zgodzi się NFZ. Dlaczego tylko jak zwykle będą musieli tracić na tym chorzy pacjenci? 

Zagłosuj

Czy farmaceuci powinni wydawać pacjentom leki na podstawie recept, które NFZ uznaje za nieczytelne?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π