Pół tysiąca lekarzy oddało krew w trakcie strajku rezydentów

Monika Piorun
04.10.2017 15:36
Pół tysiąca lekarzy oddało krew w trakcie strajku rezydentów
fot. PAP

- Niech poleje się krew - brzmiało hasło przyświecające zarówno zbiórce krwi, jak i rozpoczęciu protestu głodowego lekarzy rezydentów, którzy domagają się poprawy warunków pracy w służbie zdrowia. Krew się rzeczywiście polała, ale... nie poszła na marne! W sumie ponad pół tysiąca medyków przyłączyło się do akcji honorowego krwiodawstwa.

"Krwawy protest" młodych lekarzy

Według danych Ministerstwa Zdrowia w dniu rozpoczęcia protestu głodowego lekarzy do punktów krwiodawstwa zgłosiło się 5 261 osób - w tym 552 rezydentów, z których 410 oddało krew. Dzień później krew pobrano już tylko od 12 młodych lekarzy.

Od poniedziałku lekarze rezydenci protestują m.in. przeciw zbyt niskim nakładom na służbę zdrowia. Obecnie ok. 30 lekarzy prowadzi głodówkę w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. Jedną z form protestu jest też akcja oddawania krwi organizowana pod hasłem: "Niech poleje się krew". Krwiodawcom przysługuje dzień wolny od pracy, z którego protestujący korzystali.

Ostatecznie krew i jej składniki w poniedziałek pobrano od 4 365 osób – 410 z nich to młodzi lekarze. Tego dnia stanowili oni więc 9,4 proc. wszystkich dawców. Najwięcej lekarzy wśród dawców odnotowały Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie (81), Szczecinie (53), Krakowie i Katowicach (po 50).

Drugiego dnia do punktów krwiodawstwa zgłosiło się 16 protestujących lekarzy, ostatecznie pobrano ją od 12 rezydentów. W sumie tego dnia krew chciało oddać 4301 ochotników, pobrano ją od 3 548 osób.

Zobacz także

Zbiórka krwi w cieniu strajku głodowego

Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Łukasz Jankowski na konferencji prasowej powiedział, że pierwszego dnia protestu krew oddało ponad tysiąc młodych lekarzy.

To duży sukces tej akcji. Honorowe krwiodawstwo to rzecz nie na jedną akcję, ale na wiele akcji i na pewno będziemy je powtarzać.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł z kolei stwierdził, że oddawanie krwi jako sposób protestowania budzi jego wątpliwości:

Rozumiem, że ci, którzy oddają tę krew, deklarują, że protestują w ten sposób, ale myślę, że to jest igranie rzeczami, które zasługują na więcej szacunku - krwiodawstwo, tak jak oddawanie narządów do przeszczepienia, to akt dzielenia się z innymi tym, co człowiek ma najcenniejszego.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz protest lekarzy rezydentów?

Liczba głosów:

Kto może oddawać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat swojego stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby; czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, miesiączką, wyrwaniem zęba, a także zrobieniem tatuażu.

źródło: MZ/PAP

Zobacz także

_____

zdrowie.radiozet.pl/π