Witaminy z grupy B mogą mieć związek z rakiem płuc. Nowe odkrycie

Materiały partnerskie
29.08.2017 17:54
Witaminy z grupy B mogą mieć związek z rakiem płuc. Nowe odkrycie
fot. HansMartinPaul/pixaby.com/CC0 Public Domain

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród polskich mężczyzn. Najbardziej zagrożeni są nim nałogowi palacze. Epidemiologom z Uniwersytetu Ohio udało się jednak poznać nieznany dotąd czynnik wyraźnie zwiększający ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka. Okazuje się, że choroba ta może mieć związek z wysokim poziomem witamin z grupy B!

Zwykło się uważać, że nowotwór płuc powstaje w następstwie wieloletniego uzależnienia od palenia papierosów - przeważnie chorują na niego panowie powyżej 40. roku życia a szczyt zachorowalności przypada na mężczyzn w siódmej dekadzie życia. To prawda - nie można wykluczyć, że nikotynowy nałóg ma bezpośredni wpływ na powstanie raka płuc, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na ten rodzaj nowotworu o około 80-90 procent.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wpadli jednak na zupełnie nowy trop wskazujący niestandardową przyczynę tego nowotworu. Ich zdaniem istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem witamin z grupy B a wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwór płuc.

B jak badania

Po przebadaniu ponad 32 tys. palaczy w wieku od 50 do 76 lat epidemiologom pod kierunkiem dra Theodora Brasky z Uniwersytetu w Ohio udało się zauważyć, że mężczyźni, u których zaobserwowano wyższy poziom witaminy B6 i B12 (ze względu na przyjmowanie suplementów witaminowych lub uwzględnienie pożywienia bogatego w te witaminy w codziennej diecie) byli obciążeni od 20 do aż 40 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwór płuc w porównaniu do pozostałych badanych, u których nie zidentyfikowano podwyższonego poziomu witamin z tej grupy.

Uzależnieni od palenia papierosów, którzy mieli najwyższy poziom witaminy B6 w organizmie w porównaniu do reszty byli aż trzykrotnie bardziej narażeni na nowotwór płuc. Jeszcze większe zagrożenie dotyczyło osób z wysokim poziomem witaminy B12 - w ich przypadku ryzyko raka płuc było aż czterokrotnie wyższe niż u pozostałych.

Zobacz także

Rak płuc przez nadmiar witamin z grupy B?

Choć naukowcy podkreślają, że witaminy z grupy B są niezwykle istotne dla naszego organizmu i uczestniczą w wielu ważnych procesach (np. w replikacji DNA), to jednak okazuje się, że ich nadmiar może być dużo bardziej szkodliwy (szczególnie dla osób uzależnionych od palenia papierosów) niż dotąd sądzono.

Do tej pory nigdy nie wskazywano związku pomiędzy witaminami z grupy B a chorobami nowotworowymi, dlatego konieczne są dalsze badania - zwłaszcza, że w dotychczasowych eksperymentach nie uwzględniono wszystkich witamin z grupy B (np. B9, czyli kwasu foliowego). Nie można też wykluczyć, że to nowotwór płuc powoduje u palaczy podwyższony poziom witaminy B.

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów? Test online

Rozwiąż quiz

Czy jesteś uzależniony od palenia papierosów?

Zobacz także

źródło: Medical News Today/CNN
Partnerem treści jest Ministerstwo Zdrowia. Więcej dowiesz się na: www.mz.gov.pl

______

zdrowie.radiozet.pl/π