Nie świruj, idź na wybory: akcja obraża chorych? [Wideo]

20.09.2019 11:04
nie swiruj, idz na wybory

Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Janusz Gajos – to tylko niektóre znane osoby, które wzięły udział w akcji „Nie świruj, idź na wybory”. „Z wielkim zaniepokojeniem i przykrością odebraliśmy akcję” – pisze Rzecznik Praw Pacjenta w apelu do organizatorów. Skąd tyle emocji?

„Z wielkim zaniepokojeniem i przykrością odebraliśmy akcję mającą zachęcać do udziału w wyborach. Niestety, w sposób niedopuszczalny utrwala ona negatywne stereotypy i stygmatyzuje osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, czy doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego” – czytamy w apelu Rzecznika Praw Pacjenta do organizatorów akcji „Nie świruj, idź na wybory”.

Rzecznik Praw Pacjenta przekonuje, że stygmatyzujące przekazy pogłębiają negatywne nastawienie otoczenia i mogą wpływać na pogorszenie sytuacji osób cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym. Problem dotyczy kilku milionów osób w Polsce.

„Nawet najlepiej zaplanowane i prowadzone działania nie pomogą, jeśli będą sabotowane przez nieodpowiedzialne i szkodliwe wystąpienia osób wypowiadających się publicznie. Zupełnie nieakceptowalne jest też symulowanie objawów zaburzeń psychicznych czy neurologicznych przy okazji publicznych wystąpień” – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta.

O akcji negatywnie wypowiedzieli się sami politycy, m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska w audycji „Gość Radia ZET”.