Zamknij

Nie porównujmy COVID-19 do grypy. Eksperci ostrzegają

20.01.2022
Aktualizacja: 10.02.2022 15:52

Czy COVID-19 można porównać do grypy? Niektórzy tak robią, jednak eksperci ostrzegają: to błąd. Tych chorób porównywać nie można. Dlaczego?

Chory na COVID-19 w szpitalu
fot. JOSEP LAGO/AFP/East News

Pandemia koronawirusa trwa już od prawie dwóch lat. Służby zdrowia wielu państw muszą mierzyć się z kolejnymi falami zakażeń oraz zgonów. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co dalej? Wiemy już, że koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknie, będzie z nami przez cały czas. Niektóre rządy, m.in. hiszpański, zadają sobie pytanie: co dalej? Czy należy zacząć traktować COVID-19, jak inne choroby zakaźne, np. grypę, czy nadal jako zagrożenie o zasięgu globalnym?

Czy COVID-19 jest jak grypa?

Zwolennicy zrównania COVID-19 do innych chorób zakaźnych, np. grypy, podkreślają podobieństwa tych dwóch chorób. Obie:

  • wywoływane są przez wirusy powodujące infekcje układu oddechowego,
  • przenoszą się drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z osobą chorą,
  • mają podobne bariery zapobiegające zakażeniu, czyli maseczki i wentylowanie pomieszczeń.

Zrównanie COVID-19 do grypy oznaczałoby m.in. zaniechanie badań, a także rejestrowania każdego przypadku i kontrolowanie przebiegu infekcji jedynie przez system wczesnego ostrzegania.

Tych chorób nie można porównywać

Jednak zdaniem specjalistów, porównywanie COVID-19 do grypy to duży błąd. Victor Jimenez Cida, mikrobiolog z uniwersytetu Complutense w Madrycie, w wywiadzie udzielonym dziennikowi „20minutos.es” tłumaczył, dlaczego nie można tych dwóch chorób porównywać.

– COVID-19 to nie grypa, zwłaszcza z punktu widzenia zaraźliwości, i niebezpieczne jest wrzucenie tych chorób do tego samego worka – uważa mikrobiolog i dodaje: – Na przykład Omikron jest o wiele bardziej zaraźliwy od wirusa grypy. Ponadto grypa jest chorobą sezonową – jest to wirus zimowy. Tymczasem COVID-19 rozprzestrzenia się bez względu na pogodę. Choroby te różni też zdolność do wywoływania zapalenia płuc: COVID-19 cechuje większa zjadliwość, jeśli chodzi o zdolność do atakowania dróg oddechowych. To m.in. dlatego śmiertelność z powodu COVID-19 jest dużo wyższa od grypy.

Zdaniem Victora Jimenez Cida, COVID-19 jest bardziej nieprzewidywalny i umierają na niego również ludzie młodzi, co raczej nie zdarza się przy grypie.

Podobnego zdania są inni naukowcy, m.in. dr Hans Kluge, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę: – Musimy być ostrożni z przewidywaniami dotyczącymi przyszłości. Teraz celem jest ustabilizowanie pandemii.

Źródło: PAP/ Grażyna Opińska