Nie będzie nowelizacji prawa farmaceutycznego i zmian w sprawie aptek

Monika Piorun
26.01.2017 12:13
Nie będzie nowelizacji prawa farmaceutycznego i zmian w sprawie aptek
fot. Nie będzie nowelizacji prawa farmaceutycznego. Posłowie nie chcą zmian

Kontrowersyjny projekt "Apteka dla aptekarza", według którego właścicielem apteki miał być tylko wykwalifikowany farmaceuta, został w całości odrzucony przez sejmową komisję do spraw deregulacji prawa farmaceutycznego. 

Zobacz także

Rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia plan wprowadzenia m.in. przepisów ograniczających liczbę posiadanych aptek przez jeden podmiot oraz wyznaczający nowe kryteria w sprawie liczby mieszkańców przypadających na jedną aptekę został skierowany do dalszych prac w resorcie.

Mimo że projekt miał dotyczyć wyłącznie nowych podmiotów gospodarczych na rynku farmaceutycznym (a nie 15 tysięcy aptek, które już istnieją), to jednak posłowie na wniosek posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Cieślaka zadecydowali o tym, że wymaga on zmian i nie może wejść w życie w obecnej formie. 

Koniec z "Apteką dla aptekarza"

Przeciwko nowym przepisom protestował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który ostrzegał, że: "mogą one doprowadzić do wzrostu cen leków nierefundowanych oraz spadku ich dostępności dla pacjentów a także stopniowej eliminacji z rynku aptek sieciowych należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co mogłoby doprowadzić do powstania lokalnych monopoli aptek indywidualnych".

Zobacz także

Podobne zdanie w tej sprawie miała Fundacja Republikańska, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Federacja Pacjentów Polskich oraz Pracodawcy RP ostrzegający wspólnie w liście otwartym do premier Beaty Szydło, że proponowane przez resort zdrowia zmiany doprowadzą do tego, że korporacje aptekarskie oraz globalne koncerny przejmą kontrolę nad polskim rynkiem leków, na czym stracą polscy pacjenci.

To jednak nie koniec zmian związanych z Ministerstwem Zdrowia. Ze stanowiskiem wiceministra pożegnał się Jarosław Pinkas oraz Mateusz Warczyński. Funkcję wiceministra zdrowia objęła zaś posłanka Prawa i Sprawiedliwości - Józefa Szczurek-Żelazko, która z zawodu jest pielęgniarką a w przeszłości pełniła funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brzesku. 

Przeczytaj: Dymisje w Ministerstwie Zdrowia. Odchodzą Jarosław Pinkas i Mateusz Warczyński

Zagłosuj

Czy uważasz, że polskie prawo farmaceutyczne wymaga zmian?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π