Sea Hero Quest - gra, która pomaga w badaniu demencji

Monika Piorun
06.05.2016 15:33
Sea Hero Quest - gra, która pomaga w badaniu demencji

Pamięć jest zapisywana za pomocą skomplikowanego systemu połączeń między neuronami. Z wiekiem jakość przepływu informacji pomiędzy nimi się pogarsza, co może prowadzić do zaburzenia funkcji poznawczych związanych z otępieniem starczym. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii opracował specjalną grę, która ułatwia tworzenie testów diagnostycznych dotyczących demencji, poruszania się w przestrzeni i obszarów kontrolujących te procesy w mózgu.

Gra zamiast wieloletnich badań laboratoryjnych? Taki pomysł wydaje się bujdą rodem z filmów science-fiction. Fantastycznonaukowa rzeczywistość właśnie przestała być fikcją. Naukowcy z kilku ośrodków badawczych w Wielkiej Brytanii stworzyli specjalną grę, która może w istotny sposób przyspieszyć badania nad demencją i zaburzeniami pamięci.

Sea Hero Quest można pobrać za darmo z App Store i Google Play na wszystkie urządzenie mobilne z systemami operacyjnymi iOS oraz Android. Gracze mogą zdecydować, czy chcą udostępniać naukowcom swe dane (wiek, płeć i lokalizację). Badacze będą mogli dzięki tym informacjom analizować ich zachowanie w przestrzeni. Dlaczego ma to przełomowe znaczenie dla badań nad demencją?

Gra z turbodoładowaniem... dla naukowców

Okazuje się, że dzięki śledzeniu graczy, naukowcy mogą pracować aż 150 razy szybciej niż w standardowym laboratorium. - Mój zespół jest w stanie przetestować maksymalnie 200 pacjentów w ciągu roku. Dzięki grze podobny wynik można osiągnąć zaledwie w ciągu minuty - przekonuje dr Hugo Spiers z University College London.

Na czym polega wykorzystanie gry Sea Hero Quest w badaniach nad demencją?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

 - Nigdy nie realizowaliśmy badań w tym zakresie na podobną skalę. W dotychczasowych eksperymentach brało udział nie więcej niż 600 ochotników - podkreśla Hilary Evans z Centrum Badań nad Alzheimerem w Wielkiej Brytanii.

Dzięki współpracy z producentem gier - firmą Glitchers oraz wsparciu ze strony Deutche Telekom udało się stworzyć projekt, który pozwala na to, by wciągu zaledwie 2 minut pokonywania gęstego labiryntu pomiędzy wyspami i górami lodowymi osiągnąć taką ilość danych, na zebranie których trzeba byłoby przeznaczyć nawet 5 godzin w laboratorium. Nietrudno się domyślić, jak bardzo ułatwi to pracę naukowców. Pierwsze wyniki badań mają zostać przedstawione w listopadzie 2016. W Polsce gra promowana jest przez T-Mobile.

Poznaj fabułę gry, która może pomóc rozwinąć Twoją pamięć przestrzenną i przyczynić się do rozwoju badań nad demencją!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Epidemia demencji

Według statystyk zebranych przez Centrum Informacji Zdrowia i Opieki Społecznej (HSCIC) w Wielkiej Brytanii liczba osób, u których diagnozuje się demencję w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Statystycznie co 3 minuty ktoś dowiaduje się, że cierpi na to schorzenie. Liczba chorych na świecie przekroczyła już 45 milionów. Szacuje się, że do 2050 roku aż 135 milionów osób będzie musiało żyć z demencją.

Ze względu na to, że nie istnieje skuteczny lek zapobiegający tej chorobie, lekarze muszą lepiej zrozumieć istotę zmian zachodzących w mózgu, które mogą prowadzić do otępienia starczego. Projekt Brytyjczyków może dokonać prawdziwego przełomu w tej dziedzinie.

Demencja (zwana także otępieniem starczym) doprowadza do ograniczenia zdolności poznawczych mózgu. Uważa się, że w niewielkim stopniu jest nieodłącznym etapem procesu starzenia. U niektórych jednak zmiany te mogą być na tyle poważne, że tracą orientację w przestrzeni.

Bawić ucząc i uczyć bawiąc - podobno to najlepszy sposób na zapamiętywanie informacji. Okazuje się, że ten mechanizm może także pomóc badać problemy z pamięcią. Do listy czynności, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie, choć często sobie nie zdajemy z tego sprawy, można dodać kolejną pozycję. Jak Wam się podoba pomysł na grę, która ułatwia badanie demencji łącząc zabawę z poważną nauką?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π