Zamknij

Naukowcy skrzyżowali człowieka z małpą. Zarodki zniszczono

21.04.2021 11:56
Makak jawajski
fot. Shutterstock

Oficjalnie po raz pierwszy w historii udało się wyhodować zarodki małpio-ludzkie. Co z tego wyniknie?

Zespół hiszpańskich uczonych pod wodzą Juana Carlosa Izpisuy Belmonte z Salk Institute for Biological Studies w La Jolla w Kalifornii wstrzyknął małpim embrionom ludzkie komórki macierzyste i obserwował ich rozwój. Przynajmniej trzy z nich przeżyły do 19. dnia po zapłodnieniu. Eksperyment przeprowadzono w Chinach. To kamień milowy w rozwoju medycyny - przekonują autorzy badania.

Hybryda zwierzęco-ludzka

To nie pierwszy raz, gdy Hiszpanie, z pomocą chińskich naukowców, eksperymentują z hybrydami zwierzęco-ludzkimi. W 2017 roku ogłosili, że udało im się wyhodować zarodki świń i krów z komórkami ludzkimi. Dwa lata później przedstawili dowody na to, że są w stanie wyhodować zarodki małpio-ludzkie.

W najnowszym eksperymencie komórki ludzkie połączono z embrionami makaka jawajskiego. Tydzień od zapłodnienia przeżyły wszystkie 132 zarodki, a trzy z nich dotrwały aż do 19. dnia. eksperymentu. Potem, ze względów etycznych, embriony zniszczono. Praca na ten temat ukazała się w prestiżowym czasopiśmie medycznym "Cell".

Uczeni mają nadzieję, że w przyszłości ludzkie chimery mogą dostarczyć lepszych modeli do testowania leków, pomogą zrozumieć procesy starzenia i rozwoju chorób, a także być wykorzystywane do hodowli narządów do przeszczepów.

Kontrowersje wzbudził fakt, że w badaniach wykorzystano blisko z nami spokrewnione naczelne, które są objęte szczególną ochroną w badaniach naukowych. Wielu uczonych przekonuje, że nie ma potrzeby eksperymentować z małpami, gdy dostępne są inne modele zwierzęce.

Zespół Juana Carlosa Izpisuy Belmonte zarzeka się, że nie zamierza eksperymentować z transferowanie zarodków do macicy, ale kto wie... Pokusa sprawdzenia, co wynikłoby z takiego połączenia, jest wszak bardzo duża.

Źródło: nature.com