Naukowcy odkryli sześć nowych koronawirusów. Przenoszą je nietoperze

16.04.2020 14:03
Nietoperz a koronawirus
fot. Pixabay

Naukowcy z fundacji Instytutu Smithsonian zidentyfikowali sześć nowych koronawirusów u nietoperzy. Autorzy badania podają, że chociaż nowo odkryte wirusy należą do tej samej rodziny co SARS-CoV-2, nie są jednak bardzo podobne pod względem genetycznym do źródła obecnej pandemii.

Odkrycia dokonano w ramach programu PREDICT, którego celem jest identyfikacja potencjalnych chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone z dzikich zwierząt na ludzi. Nietoperze stały się głównymi "obiektami" badań, ponieważ wiadomo, że są nosicielami różnych wirusów. Co więcej, naukowcy już wcześniej uznali te latające ssaki za najbardziej prawdopodobne źródło SARS-CoV-2 - wirus wywołujący COVID-19 jest bowiem bardzo podobny do koronawirusa pochodzącego od nietoperzy. 

W czasie badań naukowcy skupili się na nietoperzach zamieszkujących Mjanmę, a dokładniej kompleksy birmańskich jaskiń. Od maja 2016 roku do sierpnia 2018 roku oznaczono i opisano 464 osobników należących do 11 gatunków. Łącznie pobrano ponad 750 próbek śliny i kału od nietoperzy pochodzących z tego regionu Azji. Następnie zebrane próbki przeanalizowano i porównano ze znanymi gatunkami koronawirusów. 

Wyniki pracy ekspertów z fundacji Instytutu Smithsonian zostały opisane w czasopiśmie PLOS ONE. Naukowcy ogłosili w swoim raporcie odkrycie sześciu koronawirusów, których dotąd nie znano. Autorzy badania podkreślili jednocześnie, że nowe patogeny nie są bardzo podobne do źródła obecnej pandemii, czyli SARS-CoV-2, i nie stanowią raczej zagrożenia dla ludzi. Niewykluczone jednak, że w przyszłości - po przejściu mutacji - staną się niebezpieczne. 

ZOBACZ TAKŻE: Czy koronawirus uciekł z laboratorium? Poznaj fakty

Marc Valitutto, główny autor badania, powiedział, że nietoperze noszą w sobie tysiące koronawirusów, z czego większości nadal nie znamy. – Wiemy, że istnieją. To tylko kwestia czasu, aby je znaleźć – podkreślił.

Szacuje się, że wśród ptaków i ssaków krąży ok. 1,6 mln patogenów. Odzwierzęce wirusy odpowiadają za 75 proc. chorób zakaźnych atakujących ludzi w tym stuleciu. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że ludzie coraz częściej zajmują i niszczą naturalne środowiska dzikich zwierząt. Wpływ na to ma również masowy handel żywymi osobnikami na targowiskach oraz martwymi, które są wykorzystywane m.in. w medycynie.

- W obecnych czasach człowiek coraz częściej wchodzi w różne interakcje z dziką przyrodą. Właśnie dlatego tak ważne jest celowe wyszukiwanie i badanie nowych wirusów. Im więcej o nich wiemy, tym większe mamy szanse na zmniejszenie ich potencjału pandemicznego - podsumował Marc Valitutto z Instytutu Smithsonian.

Źródło: livescience.com