Zamknij

Naukowcy: Przeciwbólowy ibuprofen może powodować... bezpłodność!

Monika Piorun
11.01.2018 13:24
Naukowcy: Przeciwbólowy ibuprofen może powodować... bezpłodność!
fot. Sebastian Kaulitzki/East News/pixaby.com/CC0 Public Domain

Nawet krótkotrwałe spożywanie popularnego składnika wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych może mieć wpływ na spadek jakości nasienia, przyczyniać się do dysfunkcji jąder, zaburzeń hormonalnych oraz problemów z męską płodnością - twierdzą duńscy biomedycy.

Od tabletki przeciwbólowej do... bezpłodności?

Najnowsze odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze wywołało spore poruszenie w środowisku medycznym na całym świecie. Specjalistom pod kierunkiem Davida Møbjerga Kristensena udało się dowieść, że zawarty w wielu środkach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym ibuprofen może mieć negatywny wpływ na męskie jądra i plemniki.

Wyniki badań opublikowanych na łamach prestiżowego Proceedings of the National Academy of Sciences wskazały, że już po 2 tygodniach stosowania ibuprofenu mogą pojawić się niepokojące zmiany u mężczyzn. Uczestników badania (w wieku od 18 do 35 lat) podzielono na dwie grupy. Część panów spożywała po 600 mg ibuprofenu dziennie (odpowiednik ok. 3 tabletek) a reszta - placebo. 

Choć testy trwały 6 tygodni, to już zaledwie po 14 dniach naukowcy potwierdzili u pierwszej grupy takie objawy jak zaburzenia pracy jąder oraz wzrost produkcji lutropiny prowadzącej do nieprawidłowości w tworzeniu testosteronu, co może prowadzić do problemów z płodnością.

Spadek libido i depresja - nowe skutki uboczne ibuprofenu

Jeszcze ciekawsze okazały się wyniki, które zaobserwowano u panów cierpiących na hipergonadyzm, czyli defekt jąder powodujący nieprawidłową pracę hormonów. Okazało się, że u osób z tzw. hipergonadyzmem wtórnym w efekcie stosowania ibuprofenu może rozwinąć się hipergonadyzm pierwotny objawiający się obniżonym libido, spadkiem wytrzymałości i masy mięśniowej, a nawet depresją.

Ali Abbara - endokrynolog z Imperial College London - komentujący zaskakujące wyniki badań Duńczyków dla serwisu Science Alert podkreśla, że ochotnikom podawano ibuprofen regularnie przez kilka tygodni, tymczasem większość ludzi zażywa ten środek sporadycznie (tylko w celu złagodzenia bólu), dlatego niezbędne są dalsze testy, które pozwolą ustalić jeszcze dokładniej, w jaki sposób niewielkie dawki ibuprofenu mogą wpływać na męską płodność.

Zagłosuj

Jak często stosujesz środki przeciwbólowe?

Liczba głosów:

Pary starające się o dziecko i sportowcy - kto powinien uważać na ibuprofen?

Z drugiej strony nie brakuje jednak osób stosujących ibuprofen na co dzień. Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe stale zażywają go jednak sportowcy - zarówno ci zawodowi (m.in. piłkarze i lekkoatleci), jak i aktywni fizycznie amatorzy. W świetle najnowszych badań ich przypadku należy więc brać pod uwagę ryzyko problemów z poczęciem potomstwa.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z bezpłodnością musi się już mierzyć statystycznie jedna na 4 pary w wieku reprodukcyjnym. Jeśli na dalszym etapie uda się potwierdzić, że wpływ na tę przypadłość u mężczyzn mogą mieć nawet niewielkie dawki ibuprofenu, może dojść do sporego przełomu dotyczącego możliwych źródeł tego problemu u płci męskiej.

Neurolog David M. Kristensen - jeden ze współautorów badania - komentując ich wyniki dla stacji CNN podkreślił, że nie wolno zapominać, że ten popularny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny ma ogromne zastosowanie we współczesnej medycynie i zdołał już pomóc wielu ludziom. Nie można jednak wykluczyć, że w określonych przypadkach może mieć jednak skutki uboczne, które mogą przyczyniać się m.in. do bezpłodności.

Zobacz także

Szkodzi sercowcom, ale pomaga... palaczom!

Zrzut ekranu 2018-01-11 o 13.16.59
fot.
fot. East News

Do tej pory mówiło się głównie o tym, że ibuprofen może aż o 31 proc. zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego, dlatego osoby mające problemy kardiologiczne powinny stosować go tylko po konsultacji z lekarzem.

Amerykanom z Centrum Badań nad Nowotworami przy Uniwersytecie Stanowym w Ohio udało się z kolei dowieść, że niewielkie dawki ibuprofenu (podobnie jak inne składniki niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ) mogą mieć z kolei pozytywny wpływ na... palaczy i ograniczać ryzyko rozwoju raka płuc u uzależnionych od nikotyny o 48 proc.

Zobacz także

Preparaty zawierające substancję czynną ibuprofen:

 • Brufen
 • Nurofen
 • Ibufen
 • Ibum
 • Kidofen
 • MIG dla dzieci
 • Milifen
 • Pediprofen
 • Ibalgin
 • Ibumax
 • Ibupar
 • Ibuprofen (AFL, Aflofarm, Hasco, LGO,-Papi, Polfarmex, Teva)
 • Ibuprom (OTC, Sprint OTC)
 • Iferin

Zobacz także

źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences (2018), Science Alert

________

zdrowie.radiozet.pl/π