Nauczyciele będą podawać uczniom leki i robić zastrzyki? Nowy projekt

Monika Piorun
13.01.2018 00:45
Nauczyciele będą podawać uczniom leki i robić zastrzyki? Nowy projekt
fot. Alexis Fotos/pixaby.com/CC0 Public Domain

Nie tylko szpitale borykają się ze sporymi problemami kadrowymi. Pielęgniarek brakuje też w polskich szkołach. Zdaniem MEN Ministerstwo Zdrowia chce przygotować specjalne szkolenia dla pedagogów, którzy wkrótce mogą przejąć część uprawnień personelu medycznego. 

Nauczyciel jak... pielęgniarka?

Oprócz wychowywania młodzieży i wkładania dzieciom i nastolatkom go głowy niezbędnej wiedzy do podstawowych obowiązków nauczycieli może niedługo dojść także... robienie zastrzyków, podawanie młodym cukrzykom insuliny czy specjalistycznych leków niezbędnych dla uczniów borykających się z przewlekłymi chorobami!

Takie plany ma mieć Ministerstwo Zdrowia. Choć o założeniach projektu nie mówi się jeszcze oficjalnie, to jak ustalił portal forsal.pl, przeciwko wprowadzeniu ich w życie protestuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dla Anny Zalewskej - szefowej MEN - plany te są nie do zaakceptowania. Według niej nauczyciele nie powinni zastępować personelu medycznego, uprawnionego m.in. do podawania chorym farmaceutyków, które są im niezbędne.

Zobacz także

Szkoły nie radzą sobie z uczniami, którym trzeba podać leki lub insulinę

Niestety Polska ma coraz większy problem z osobami w wieku szkolnym, które z powodu różnego rodzaju zaburzeń wymagają pomocy lekarskiej. Tylko wśród przedszkolaków w ciągu ostatnich dwóch lat ich liczba zwiększyła się z ponad trzykrotnie - z 7 tys. do 25 tys. W 2016 roku w szkołach i przedszkolach zanotowano w sumie 184 tys. takich przypadków (o 19 tys. więcej niż w 2014 roku).

Placówki oświatowe coraz częściej zmuszane są do odmowy przyjmowania podopiecznych ze względu na takie choroby jak cukrzyca czy padaczka. Niektóre szkoły i przedszkola podejmują się możliwości podawania takim uczniom leków - choć zgodnie z polskimi przepisami pedagodzy nie mają do tego uprawnień. Nie tylko Polska ma z tym problem.

Zobacz także

Oświata ma kłopot z przewlekle chorą młodzieżą

W niektórych europejskich krajach od lat trwa dyskusja dotycząca regulacji kwestii udzielania drobnej pomocy medycznej przez nauczycieli.

Blisko dekadę temu na przyjęcie specjalnego systemu opieki nad uczniami przewlekle chorymi zdecydowała się Francja (pedagodzy mogą tam podawać młodzieży niektóre leki i zastrzyki).

Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się też Czesi, którzy dotąd - podobnie jak Polacy - nie wprowadzili w życie stosownych przepisów w tej kwestii.

Zagłosuj

Czy według Ciebie nauczyciele powinni mieć uprawnienia do podawania uczniom leków?

Liczba głosów:

źródło: forsal.pl

____

zdrowie.radiozet.pl/π