Nastolatek stworzył biustonosz, który pomaga wykryć raka piersi

Monika Piorun
09.05.2017 14:37
Nastolatek stworzył biustonosz, który pomaga wykryć raka piersi
fot. East News

18-letni Meksykanin Julian Rios Cantu, którego mama musiała przejść podwójną mastektomię, zmodyfikował kobiece biustonosze w taki sposób, by mogły pomagać wykrywać nowotwory.

5 lat temu, kiedy Julian miał 13 lat, u jego mamy zdiagnozowano złośliwy nowotwór piersi. W ciągu 6 miesięcy guz rozwinął z rozmiaru ziarenka ryżu do wielkości piłeczki golfowej. Zmiany postępowały na tyle szybko, że lekarze zdecydowali się jej usunąć obie piersi.

Kobieta okazała się nosicielką genów zwiększających ryzyko zachorowania na ten typ raka. W przypadku takich kobiet niezbędne jest częste samobadanie piersi, by jak najszybciej wykryć wszelkie guzki. Niestety nie zawsze można w ten sposób precyzyjnie określić, czy nie dochodzi do niepokojących zmian.

Na wykonanie specjalistycznych badań za pomocą mammografów (których częstotliwość jest ograniczona) trzeba w niektórych przypadkach czekać nawet miesiącami. Chłopiec wpadł więc na pomysł, by wyposażyć standardowe biustonosze w sensory, które mogą rejestrować wszelkie parametry świadczące o rozwoju nowotworu piersi.

Inteligenty biustonosz sprawdzi, czy nie grozi ci rak piersi

Zrealizowanie tej idei nie było jednak wcale proste. Dopiero po kilku latach, dzięki współpracy z dwoma kolegami, z którymi założył firmę Higia Technologies, udało się zrealizować ten niezwykły projekt.

Biustonosz, który nazwano "EVA" niemal od razu okrzyknięto rewolucyjnym wynalazkiem. Jeden z pierwszych egzemplarzy został odznaczony Global Student Entrepreneur Awards - najwyższą nagrodą przyznawaną młodym przedsiębiorcom stosującym w swojej działalności innowacyjne rozwiązania.

Miseczki biustonosza wyposażono w ponad 200 biosensorów rejestrujących wszelkie zmiany w obrębie kształtu piersi, przebarwień, zmian tekstury skóry na ich powierzchni, temperatury ciała oraz nawet najdrobniejszych guzków świadczących o rozwoju nowotworu. Wcale nie trzeba go jednak nosić codziennie. Wystarczy założyć go na 1-1,5 godz. tygodniowo, by czujniki mogły określić, w jakim stopniu jesteśmy narażeni na rozwój raka piersi.

Dane, które zostaną zmierzone za pomocą sensorów, można odczytać za pomocą prostej aplikacji na smartfony. Z informacji tych mogą korzystać zarówno kobiety, jak i ich onkolodzy, którym będzie w ten sposób znacznie łatwiej prowadzić skuteczne leczenie i zdecydowanie szybciej wyeliminować zagrożenie nowotworem.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zrzut ekranu 2017-05-09 o 14.19.44
Zagłosuj

Sonda dla pań: Jak często wykonujesz samobadanie piersi?

Liczba głosów:

______

zdrowie.radiozet.pl/π