Narodziny dziecka będzie można wreszcie zarejestrować przez internet!

Monika Piorun
24.01.2018 10:28
Narodziny dziecka będzie można wreszcie zarejestrować przez internet!
fot. marvelmozho/pixaby.com/CC0 Public Domain

Rząd przyjął projekt uruchomienia elektronicznej rejestracji narodzin dziecka przez internet. Zmiana w przepisach pozwoli na uproszczenie procedur związanych m.in. z korzystaniem z programu Rodzina 500+.

Uwaga przyszli rodzice: Rząd wprowadza elektroniczną rejestrację narodzin

Dziś, aby zgłosić narodziny dziecka, rodzic musi udać się do urzędu osobiście. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można to zrobić w ciągu kilku minut przez internet.

W przepisach, które obowiązywały do tej pory, brakowało mechanizmów, które jednoznacznie łączyły dziecko z rodzicami. Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też realizację programów pomocowych państwa, np. Rodzina 500+. Wkrótce ma się to zmienić.

Nowelizacja ustawy o Ewidencji Ludności oraz Prawa o Aktach Stanu Cywilnego pozwoli m.in. na:

  • zgłaszanie urodzenia i wybór imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego. Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej. Rozwiązania te powinny wejść w życie 1 czerwca 2018 r.,
  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL. Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia osoby oraz w rejestrze PESEL. Rozwiązanie to powinno obowiązywać od 1 grudnia 2018 r.,
  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 maja 2019 r.

Testowe wnioski dla użytkowników są już dostępne są na stronach Ministerstwa:

Wniosek o rejestrację narodzin dzieckascenariusz I 

Wniosek o rejestrację narodzin dzieckascenariusz II

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że elektroniczna rejestracja narodzin to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: gov.pl

_____

zdrowie.radiozet.pl/π