Najstarsza Polka kończy 114 lat. Jest rekordzistką w regionie

09.06.2020 13:52
Najstarsza Polka kończy 114 lat
fot. Shutterstock

Najstarsza Polka - gliwiczanka Tekla Juniewicz - 10 czerwca skończy 114 lat. Jest rekordzistką długowieczności w Europie Północno-Wschodniej i regionie Morza Bałtyckiego oraz trzecią najstarszą osobą w Europie, a ósmą na świecie - pisze PAP.

Pani Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy, 40 km od Lwowa. Jej mama Katarzyna zmarła młodo, w wieku zaledwie 30 lat, ojciec Jan Dadak powierzył wychowanie córki siostrom szarytkom ze szkoły w Przeworsku.

Pani Tekla wyszła za mąż w wieku 21 lat za starszego o 22 lata Jana Juniewicza. Doczekali się dwóch córek: Janiny (1928–2016) i Urszuli (urodzonej w 1929 r.). Po śmierci męża pani Tekla mieszkała sama aż do... 103 roku życia. Później zaopiekowały się nią wnuki.

W wieku 111 i 113 lat pani Tekla szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Była najstarszą pacjentką, która przeszła ten zabieg.

Najstarsza-Polka-konczy-114-lat.-Jest-rekordzistka-nie-tylko-w-naszym-kraju_article
fot. KPRM

Autentyczność wieku pani Tekli Juniewicz udokumentował, we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrowiem, starością i długowiecznością.

Źródło: PAP