Zamknij

Nadgodziny szkodzą zdrowiu! Polacy w czołówce zapracowanych narodów

17.08.2016 14:04
Nadgodziny szkodzą zdrowiu! Polacy w czołówce zapracowanych narodów
fot. ---

Trzy czwarte osób aktywnych zawodowo w naszym kraju pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo, a 62% ma z tego powodu problemy ze zdrowiem. Dłużej pracują od nas tylko Rosjanie i Grecy. Z każdą dodatkową godziną spędzoną za biurkiem wzrasta ryzyko zawału oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak wynika z badań firmy rekrutacyjnej Hays Poland przeprowadzonych na 1,5 tys. dorosłych Polaków, większość z nas pracuje więcej niż powinno. Bez względu na jaką część etatu jesteśmy zatrudnieni, w pracy spędzamy sporo ponad 8 godzin dziennie.

Opublikowane na łamach Rzeczpospolitej badania Eurostatu wskazują, że przeciętnie w pracy jesteśmy po 43,6 godzin tygodniowo. Aż 6% badanych twierdzi, że na same nadgodziny przeznacza 20-25 godzin ponad standardowy czas pracy w tygodniu. Część z nas zabiera pracę do domu i nadrabia zaległości w tygodniu. Dlaczego tak się dzieje?

Jaka praca, taka płaca? Niekoniecznie...

Z pewnością spory wpływ na to, że pracujemy coraz dłużej ma deficyt specjalistów. Brak dobrze wykwalifikowanych pracowników na rynku sprawia, że część obowiązków przejmują osoby, które nie posiadają wystarczających kompetencji do wykonywania określonych zadań. Działa to też w drugą stronę.

Im bardziej jesteśmy doświadczeni, tym mamy więcej pracy i jesteśmy rozchwytywani przez pracodawców zlecających nam dodatkowe projekty, na których wykonanie ciągle brakuje nam czasu. Prawdopodobnie dlatego najwięcej nadgodzin obserwuje się wśród pracowników z ponad dziesięcioletnim stażem zawodowym, zwłaszcza wśród kadry menadżerskiej, której czas pracy jest nienormowany.

Spory wpływ na to, że w ostatnich latach pracujemy coraz dłużej, mają nowoczesne technologie. Większość obowiązków biurowych możemy wykonywać zdalnie, a służbowe telefony odbierać z dowolnego miejsca na świecie, dlatego nawet podczas wakacyjnych wyjazdów coraz więcej z nas jest w stałym kontakcie ze swoimi przełożonymi.

Przepracowany jak Polak?

Niestety czas pracy nie jest adekwatny do wyników gospodarczych. Do najbardziej zapracowanych narodów w Europie prócz Polaków statystycznie należą Rosjanie, Grecy i Turcy, a najmniej na obowiązki zawodowe przeznaczają Holendrzy, Duńczycy i Irlandczycy. Efektywność pracy ma kluczowe znaczenie dla wysoko rozwiniętych gospodarek stawiających na innowacyjne rozwiązania, a im lepszy system zarządzania (w tym zarządzania czasem), tym łatwiej poradzić sobie z nadmiarem pracy. 

Wyraźnie widać to na podstawie wyników badań osób spędzających na obowiązkach zawodowych więcej niż wynosi ustawowy czas pracy. Jak donosi The Lancet - osoby, które spędzają w pracy ponad 55 godzin w tygodniowo, są 3 razy bardziej narażone na zawał mięśnia sercowego.

Polacy pracują statystycznie 2 godziny dłużej niż pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej, co może wyjaśniać, dlaczego choroby układu sercowo-naczyniowego zdarzają się tu zdecydowanie częściej niż w Europie Zachodniej.

Zagłosuj

Pracujesz po godzinach? Ile czasu w tygodniu przeznaczasz na nadgodziny?

Liczba głosów: