Naczelny Sąd Lekarski chce ponownie rozpatrzyć sprawę prof. Chazana

Monika Piorun
14.10.2016 16:41
Naczelny Sąd Lekarski chce ponownie rozpatrzyć sprawę prof. Chazana
fot. Sąd Lekarski uchylił decyzję rzecznika odpowiedzialności ws. prof. Chazana

To nie koniec batalii dotyczącej odmowy legalnej aborcji ze względu na klauzulę sumienia, na którą powoływał się Bogdan Chazan. Naczelny Sąd Lekarski uchylił postanowienie Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Co się zmieni w tej kwestii?

Tą sprawą żyła cała Polska. Kiedy w 2014 roku okazało się, że ówczesny dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie - prof. Bogdan Chazan - powołując się na klauzulę sumienia odmówił legalnej aborcji, mimo że ciąża była zagrożona poważnymi wadami płodu, w kraju rozpętała się prawdziwa burza. Sprawą żyły nie tylko media, ale i całe społeczeństwo.

Głos w dyskusji zabierali zarówno ginekolodzy, jak i hierarchowie kościelni, a w kraju doszło do pogłębienia się dystansu pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami podejmowania decyzji medycznych ze względu na wyznawany światopogląd.

Kobieta, której odmówiono aborcji, urodziła dziecko bez mózgu, sporych części czaszki i z wodogłowiem, które konało przez 10 dni. Jego stan był tak zły, że personel szpitala bał się je pokazać nawet najbliższej rodzinie.

Prezydent Warszawy odwołała prof. Chazana z pełnionej wtedy przez niego funkcji, a wyjaśnieniem całej sytuacji zajął się wymiar sprawiedliwości.

Prawo czy sprawiedliwość?

Ze względu na pogwałcenie przepisów i nie wskazanie przez lekarza innego specjalisty, który mógłby się podjąć przeprowadzenia w stosownym okresie zgodnego z prawem zabiegu, zostało wszczęte śledztwo ws. narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Umorzono je w maju 2015.

W sierpniu postępowanie w sprawie odmowy przeprowadzenia aborcji i powołanie się na klauzulę sumienia umorzył też Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, który podtrzymał wcześniejsze postanowienie uznające, że czyn lekarza nie stanowi przewinienia zawodowego.

Prezes Instytutu Ordo Iuris - mec. Jerzy Kwaśniewski - pełnomocnik prof. Chazana komentował wtedy, że ma to zasadnicze znaczenie dla utrwalenia charakteru lekarza jako zawodu publicznego.  

Dwie strony medalu

W tym tygodniu Naczelny Sąd Lekarski wydał decyzję o uchyleniu wcześniejszego postanowienia Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i przesłał ją do ponownego rozpatrzenia. Jak sprawę komentuje sam prof. Chazan

Uzasadnienie decyzji Sądu będzie za miesiąc. Tak czy inaczej będę po raz trzeci

po raz trzeci przesłuchiwany, sprawa przedłuży się co najmniej o rok.

Prawdopodobnie chodzi o przeciąganie w nieskończoność "grillowania" lekarza,

który ośmielił się nie zabić chorego dziecka. Życia może nie wystarczyć... 

Z kolei rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej - Katarzyna Strzałkowska - przekonuje, że za decyzją sądu lekarskiego stoi chęć rzetelnego i dogłębnego wyjaśnienia tej skomplikowanej sytuacji, zaś:

Sformułowania Pana Profesora dotyczące "przeciągania" czy "grillowania" 

uwłaczają istocie sprawy oraz powadze organów odpowiedzialności zawodowej.

Zagłosuj

Czy lekarz ma prawo odmówić aborcji ze względu na kauzulę sumienia?

Liczba głosów:

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/PAP/π