Na czym polega terapia eksperymentalna, która ma pomóc Revol?

Monika Piorun
08.02.2018 14:28
Na czym polega terapia eksperymentalna, która ma pomóc Revol?
fot. JEAN-PHILIPPE KSIAZEK/East News/Wojciech Więcko/umb.edu.pl

10 dni po dramatycznej akcji ratunkowej pod Nanga Parbat francuska himalaistka wzięła udział w konferencji prasowej w Chamonix. Opowiedziała o leczeniu, które ma zapobiec amputacji po odmrożeniach. Podzieliła się też wspomnieniami dotyczącymi ostatnich chwil spędzonych z Tomkiem Mackiewiczem. Według niej można było go uratować, gdyby szybciej udało się zorganizować pomoc.

Jak wygląda życie Elisabeth Revol po przyjeździe do Europy? Francuska himalaistka każdy dzień zaczyna od wizyty w klinice w Genewie, gdzie korzysta z komory hiperbarycznej. Wieczorem wraca zaś do szpitala Sallanches, gdzie przez cały czas podawany jest jej dożylnie silny lek rozszerzający naczynia krwionośne.

Kobiecie nadal grozi amputacja. Przed utratą lewej stopy oraz części palców u rąk może ją uratować tylko intensywna, eksperymentalna terapia. Na razie nie wiadomo, czy okaże się skuteczna i jak długo trzeba będzie kontynuować leczenie. Na czym polega?

Zobacz także

Komora hiperbaryczna i antybiotykoterapia mają zapobiec amputacji

Dr Frederic Champly, który wraz z zespołem ekspertów odpowiada za leczenie Elisabeth Revol, wyjawił, że tak poważne odmrożenia, które wystąpiły u pacjentki podczas przebywania w ekstremalnie niskich temperaturach (nawet do -60 stopni Celsjusza) wymagają połączenia kilku metod radzenia sobie z takimi przypadkami. Jedną z nich jest komora hiperbaryczna pomagająca rozszerzyć naczynia krwionośne.

Dzięki zastosowaniu hiperbarii tlen może być dostarczany nawet do tych tkanek, do których nie dopływa krew. W przypadku silnych odmrożeń dochodzi do procesu wykrzepiania krwi w naczyniach. Zapobiec temu mogą specjalne leki (Revol dostaje silne antybiotyki) oraz silne natlenienie. W komorze hiperbarycznej pacjenci mogą zapewnić uszkodzonym tkankom większą porcję tlenu. W osoczu rozpuszcza się wtedy większa ilość tlenu. Poprawia to ukrwienie i zmniejsza obrzęki spowodowane przez odmrożenia. Zwiększa się też skuteczność antybiotykoterapii.

Zobacz także

W Pakistanie nie było warunków do leczenia odmrożeń

Zrzut ekranu 2018-02-08 o 14.18.53
fot. Twitter/#NangaParbat

Na podstawie zdjęć, jakie dotarły do personelu medycznego ze szpitala w Islamabadzie, gdzie początkowo przebywała Revol, lekarze ocenili, że niebieski odcień kończyn mógł wskazywać na śmierć tkanek. W takich przypadkach zaleca się pacjentom zanurzenie zamarzniętego ciała w gorącej kąpieli. Niestety w Pakistanie nie było warunków do tego, by wykonać ten zabieg w odpowiedni sposób. 

Według ekspertów Revol nadal grozi amputacja. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku lewej stopy, w której doszło do martwicy. Himalaistka przez cały czas musi nosić specjalne bandaże.

Oprócz odmrożeń przebywanie na wysokościach naraziło Elisabeth Revol na inne dolegliwości związane m.in. z chorobą wysokościową. Ze względu na to, że powietrze w wysokich górach jest ubogie w tlen, łatwo nabawić się obrzęku oddechowego i podrażnić drogi oddechowe.

Zobacz także

Pomoc nadeszła zbyt późno. Tomka można było uratować?

Co jeszcze mówiła Elisabeth Revol podczas konferencji prasowej poświęconej akcji ratunkowej pod Nanga Parbat?

Kiedy ustala się szczegóły akcji ratunkowej, najważniejszy jest czas. W tym przypadku upłynęło 48 godzin, zanim coś się wydarzyło. Wciąż mam w sobie dużo gniewu. Tomek mógł zostać uratowany, gdyby pomoc została odpowiednio zorganizowana.

Kiedy rozstawałam się z Tomkiem i dostałam polecenie, by zejść niżej, poinformowano mnie, że zespół ratunkowy dotrze w to miejsce za 3 godziny. Powiedziałam Tomkowi, żeby został tam i się nie martwił. Dzieliłam się współrzędnymi GPS, żeby dokładnie wiedzieć, gdzie się znajduje i móc udzielić mu pomocy.

Schodziłam po to, by ściągnąć helikopter. Mackiewicz powiedział: „Nie martw się, zostanę tutaj”. Nie wzięłam nic ze sobą, bo byłam przekonana, że helikopter pojawi się za 2-3 godziny.

Zagłosuj

Czy na miejscu Elisabeth Revol zostawiłabyś/zostawiłbyś Tomasza Mackiewicza?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: ledauphine.com

________

zdrowie.radiozet.pl/π