Śląscy naukowcy odkryli bakterie rozkładające resztki leków w rzekach

Monika Piorun
18.07.2017 17:31
Śląscy naukowcy odkryli bakterie rozkładające resztki leków w rzekach
fot. Prawny, pixaby.com, CC0 Public Domain/East News

Biochemikom z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach udało się wyselekcjonować szczepy bakterii, dzięki którym można się pozbyć z wód pozostałości popularnych środków przeciwbólowych tj. Ibuprofen, Paracetamol czy Naproksen.

Resztki farmaceutyków są powszechnie obecne naszych rzekach. Wśród kilkudziesięciu substancji pochodzenia farmakologicznego, jakie można zidentyfikować w wodzie, za najgroźniejsze uznawane są antybiotyki, preparaty o działaniu przeciwbólowym (powszechnie dostępne bez recepty) lub przeciwzapalnym a zwłaszcza NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Skąd się tam biorą?

Część z nich przedostaje się do wody wraz ze ściekami. Nierozłożone w ludzkim organizmie pozostałości leków są wydalane wraz z moczem - inne dostają się do wody w postaci bioaktywnych cząsteczek pochodzących z niewłaściwie zutylizowanych preparatów. Czym to grozi? 

Zobacz także

Największe zagrożenie z powodu obecności pozostałości substancji pochodzenia farmakologicznego w wodzie wynika z tego, że ich nadmiar może sprzyjać zjawisku lekooporności, przez co wiele drobnoustrojów przestaje reagować na leki tak, jak do tej pory. Antybiotykooporne "superbakterie" stają się coraz większym zagrożeniem dla współczesnej medycyny. Lekarze stają się bezradni wobec stale mutujących mikrobów, przeciwko którym dostępne dotąd leki stają się nieskuteczne.

Dzięki bakteriom pozbędziemy się resztek leków w wodzie?

Jak donosi portalkomunalny.pl naukowcom z Katedry Biochemii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach po pobraniu próbek gleby i wód z terenu w pobliżu zakładów chemicznych Organica-Azot w Jaworznie udało się wyselekcjonować z występujących tam mikroorganizmów szczepy bakterii, wykazujących zdolność do rozkładu kilku popularnych leków.

Specjaliści zidentyfikowali enzymy sprzyjające bakteriom w rozkładaniu resztek farmaceutyków w wodzie. Do tej pory mechanizm ich funkcjonowania pozostawał tajemnicą. Najlepsze efekty zaobserwowano w przypadku takich leków jak Ibuprofen, Paracetamol oraz Naproksen. Oporny na działanie rozpoznanych przez ekspertów ze Śląska bakterii pozostał za to Diklofenak - niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Teraz badacze będą pracować nad opracowaniem formuły preparatu, który mógłby być używany przez stacje uzdatniania wody.

Zobacz także

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π