Zamknij

W tym kraju szczepią przeciw COVID-19 dzieci od 2. roku życia

20.09.2021 11:25
AP/Associated Press/East News
fot. East News

Szczepienia przeciw COVID-19 są na Kubie od września podawane małym dzieciom od 2. roku życia. To pierwszy i jak na razie jedyny kraj na świecie, który zdecydował się na szczepienia osób w tak młodym wieku. Chociaż szczepienia w tym kraju nie są obowiązkowe, kubańskie media donoszą o ogromnym zainteresowaniu szczepieniami dla dzieci.

W Europie i w USA dopuszczono szczepienia nastolatków przeciw COVID-19. Chodzi o osoby w wieku 12 lat i starsze. Młodsze dzieci nie mogą otrzymać szczepionki, nawet gdyby chcieli tego rodzice. 

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na Kubie. W tym kraju od września szczepionkę podaje się również bardzo małym dzieciom od 2. roku życia. Szczepionki nie są obowiązkowe, więc szczepienia odbywają się za zgodą rodziców.

Przypomnijmy, że na Kubie nie stosuje się preparatów znanych w Polsce. Zamiast szczepionek AstraZeneca, Pfizer, Moderna, J&J kubańskim dzieciom podawane są szczepionki Soberana 2 i Soberana Plus. To dwa preparaty opracowane na Kubie. 

Wyniki badań skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek nie zostały opublikowane w żadnym medycznym piśmie międzynarodowym. Dr Jarbas Barbosa, zastępca dyrektora Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia, oddziału Światowej Organizacji Zdrowia, wezwał Kubę w czerwcu do ''publikowania danych w przejrzysty sposób''. 

Dr José Moya, przedstawiciel Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia na Kubie przekazał, że badania szczepionek na dzieciach wykazały jedynie niewielkie skutki uboczne i ''wysoki stopień bezpieczeństwa''.

Źródło: CNN; The New York Times